Józef Gucwa z Bobowej w gronie finalistów konkursu Nagroda POLIN 2021
Muzeum Historii Żydów Polskich już po raz siódmy wręczyło Nagrodę POLIN przyznawaną osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci historii polskich Żydów.
W dniu 30 listopada 2021 r. podczas finału konkursu, który odbył się w muzeum POLIN uhonorowano 6 finalistów wyłonionych spośród 102 zgłoszeń z całej Polski w tym Pana Józefa Gucwę z Bobowej.
Konkurs Nagroda POLIN od 2015 r. wyróżnia osoby lub organizacje chroniące pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniające się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.
„W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia” – powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.
W imieniu Pana Józefa Gucwy nagrodę odebrał jego syn Tomasz Gucwa.
Józef Gucwa, mieszkaniec Bobowej, jest wieloletnim pasjonatem lokalnej historii. W 2018 roku z własnych środków dokonał zakupu pożydowskiego budynku z myślą stworzenia tam muzeum o tematyce żydowskiej. Izba „Okruchy pamięci Dom Landaua” została otwarta w Bobowej przy ul. Rynek 7 w 2020 roku. To tutaj miłośnik historii starannie wyszukiwał, remontował, gromadził i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie odnalezione przedmioty, wiernie oddając przedwojenny charakter gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua. Józef Gucwa stale poszerza swoją kolekcję judaików i obiektów, jakie pozostawili po sobie bobowscy Żydzi, które były związane z ich kulturą i codziennym życiem.
Otwarcie izby pamięci „Dom Landaua” poprzedziło kilka wystaw. Pierwsza prezentacja kolekcji Józefa Gucwy odbyła się w 2013 roku w ramach Dni Bobowej z kulturą żydowską, kiedy w Bobowej zainscenizowano ślub córki cadyka Nechemy Golda Halberstam z Mojżeszem Stemplem: „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Bobowej, Rada Miejska, Stowarzyszenie „Gryf”, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, TVP S.A. Odział w Krakowie, Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Kolejne wystawy odbyły się w 2014 i 2015 roku.
Od 2018 roku Józef Gucwa opiekuje się grobami rodziny Landauów znajdującymi się na cmentarzu żydowskim w Bobowej i utrzymuje kontakt z ich potomkami mieszkającymi w USA. Angażuje się także w organizację Dni Bobowej z Kulturą Żydowską, oprowadzając turystów po zabytkach związanych z historią bobowskich Żydów, włącznie z ohelem cadyka Salomona ben Natana Halberstama, do którego po dziś dzień pielgrzymują chasydzi z różnych stron świata.
Zdjęcia: Maciek Jaźwiecki
Tekst: www.polin.pl