Jak załatwić sprawę w USC nie wychodząc z domu?

e-usługa dla obywateli

Urząd Stanu Cywilnego w Bobowej przypomina, że nie wychodząc z domu, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu można złożyć przez Internet wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego. Jest to możliwe dzięki udostępnieniu tej usługi na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.

Jednak chcąc skorzystać z tego udogodnienia trzeba mieć profil zaufany na ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Informacje, jak założyć profil zaufany lub gdzie można go potwierdzić znajdą Państwo na stronach https://pz.gov.pl

Nasi klienci mogą już opłacić „Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego” za pośrednictwem bankowości internetowej. Dotychczas, aby zapłacić za odpis aktu stanu cywilnego, należało osobiście udać się na pocztę lub do urzędu. Teraz na ePUAP uruchomiona została nowa wersja obsługi płatności, dzięki której opłaty za zamówione online odpisy aktów można dokonać przy użyciu bankowości elektronicznej poprzez system PayByNet, który umożliwia bezpośrednie przesyłanie środków z konta bankowego klienta na rachunek urzędu.

Więcej informacji na temat uzyskiwania odpisu aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) znajduje się pod adresem:

https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu#scenariusz-w-urzedzie

Krok po kroku:

  1. Aby zamówić odpis dokumentu należy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym i wypełnić elektroniczny formularz (rodzaj odpisu, kogo dotyczy, uzasadnienie). Jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest przesłanie upoważnienia w formie załącznika.
  2. W przypadku gdy odpis dotyczy osoby wypełniającej formularz, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe.
  3.  Kolejnym krokiem jest sposób odbioru dokumentu. Do wyboru jest odbiór osobisty w Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjna przesyłka pocztowa lub przesłana na skrzynkę ePUAP wersja elektroniczna dokumentu.
  4. Ostatni krok to uregulowanie płatności. Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są zróżnicowane: 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności.
  5. Nowością jest możliwość uregulowania rachunku za pomocą bankowości internetowej. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi 0,59 zł.
  6. Dla osób nieposiadających konta internetowego istnieje możliwość zapłaty tradycyjnym przelewem. W tej sytuacji należy dołączyć skan dowodu zapłaty jako załącznik.