„Jak nie (s)palić na starcie?” – projekt profilaktyczny w SP Bobowa

W listopadzie w Szkole Podstawowej w Bobowej przeprowadzono akcję profilaktyczną dotyczącą uzależnień, a w szczególności uzależnienia od nikotyny. W ramach akcji uczniowie klas 7-8 przygotowali prace plastyczne na konkurs szkolny pt. „18 listopada 2021– Światowy Dzień Rzucania Palenia”.

Prace uczniów oceniała komisja w składzie: Aleksandra Sokołowska – nauczyciel plastyki, Jolanta Połeć – nauczyciel biologii, Justyna Gąsior – pedagog szkolny.

Wyniki konkursu:

1 miejsce – Magdalena Mucha, Dominika Woźniak kl. 8b

2 miejsce – Emilia Tubek kl. 7b

3 miejsce – Paulina Gąsior kl. 8b

Wyróżnienie – Magdalena Job kl. 8a

Wyróżnienie – Maja Dyga kl. 8b

Laureaci konkursu odebrali gratulacje i nagrody z rąk dyrektora szkoły Adama Urbanka.

Ponadto uczniowie klas ósmych w ramach Szkoły Modelowej projektu Humine na lekcji wychowawczej, biologii i matematyce (międzyprzedmiotowo) opracowali temat: „Jak nie (s)palić na starcie?”

Uczniowie pracowali metodą projektu. Na lekcjach wychowawczych z pedagogiem szkolnym i wychowawcą rozmawiali na temat uzależnienia od nikotyny. Wykonywali tematyczne prezentacje. Oglądali filmiki dotyczące profilaktyki zdrowia.

Na lekcjach biologii podzieleni na grupy wykonywali plakaty dotyczące uzależnień. Szukali odpowiedzi na pytania, co to jest uzależnienie, od czego można się uzależnić, dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy, jakie są negatywne skutki palenia papierosów, co zrobić, aby nie zacząć palić. Wyniki swojej pracy zaprezentowali w formie plakatu.

Na lekcjach matematyki obliczali, ile nałogowy palacz wypala papierosów i ile pieniędzy na nie wydaje w ciągu życia. Korzystając ze smartfonów w aplikacji Kahoot rozwiązywali quiz dotyczący palenia.

Prace uczniów – zarówno plakaty konkursowe przygotowane na okoliczność „Światowego Dnia Rzucania Palenia” jak również plakaty wykonane na lekcjach biologii umieszczono na wystawie na korytarzu szkolnym.