Gminne obchody Święta Niepodległości w Bobowej

W dniu 11 listopada 2021 r. obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bobowej miały uroczysty charakter. Mieszkańcy licznie przybyli na Mszę św. w intencji Ojczyzny zamówioną przez Burmistrza i Radę Miejska w Bobowej. Mszy św. w koncelebrze z księżmi z terenu gminy ks. Bogusławem Maciaszkiem, ks. Piotrem Poślińskim i ks. Jackiem Kupcem przewodniczył ks. Jarosław Kokoszka, który wygłosił okolicznościowe kazanie poświęcone ojczyźnie. Oprawę uroczystości uświetnił występ chóru parafialnego Cantate Deo, orkiestry dętej z Bobowej oraz poczty sztandarowe.

Następnie uczestnicy uroczystości z Panem Wacławem Ligęzą Burmistrzem Bobowej, Panią Małgorzatą Molendowicz Przewodniczącą Rady Miejskiej oraz Panią Zdzisławą Iwaniec Sekretarzem Gminy Bobowa na czele przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Bobowej przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego.
W tym historycznym miejscu, gdzie wychowywał się generał Długoszowski i którego odwiedził w 1916 roku sam Piłsudski, nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt, któremu towarzyszyło śpiewanie hymnu państwowego. Po czym nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikami. Wiązanki kwiatów złożyli: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza w asyście Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Małgorzata Molendowicz i Sekretarza Gminy Pani Zdzisławy Iwaniec, Członkowie Zarządu Powiatu Gorlickiego Pan Jerzy Nalepka i Pan Adam Urbanek.

Ze względu na obowiązki służbowe przed uroczystością wiązankę złożyła również Pani Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Na cmentarzach wojennych z I wojny światowej w Bobowej i w Siedliskach delegacje uczniów Szkół Podstawowych z Bobowej i Siedlisk złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Zostały złożone również kwiaty na grobie żołnierza uczestnika powstania styczniowego, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Bobowej.

Przed dawnym dworem Długoszowskich głos zabrał Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej, przypominając znaczenie tego święta jako elementu budującego naszą tożsamość i będącego okazją do radosnego manifestowania naszego patriotyzmu, a także podkreślając bobowskie akcenty związane z postaciami Bolesława Wieniawy Długoszowskiego i Józefa Piłsudskiego. Na koniec serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom, doceniając ich zaangażowanie w lokalne kultywowanie naszych narodowych świąt. Następnie Pan Wojciech Szafraniec Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych odczytał okolicznościowy list od Pani Poseł Barbary Bartuś.
Spotkanie przed dawnym dworem Długoszowskich zakończyło wspólne śpiewanie piosenek legionowych prowadzone przez Pana Roberta Gryzika dyrektora Szkoły Muzycznej w Bobowej, po czym nastąpiło przejście całego korowodu do sali widowiskowej Koronka na dalszą część uroczystości.

Tutaj odbyło się wręczenie Pani Barbarze Kowalskiej tytułu Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa. Uczyniła to prowadząca tę część uroczystości Pani Małgorzata Molendowicz Przewodnicząca Rady Miejskiej w towarzystwie Pana Wacława Ligęzy Burmistrza Bobowej, odczytując uzasadnienie zawarte w okolicznościowym akcie:

„Rada Miejska w Bobowej swą jednomyślną uchwałą z dnia 25 października 2021 roku nadała godność Honorowego Obywatela Gminy Bobowa pani Barbarze Kowalskiej.
Za kontynuowanie rodzinnych tradycji kronikarskich, gromadzenie od wielu lat informacji i pamiątek dotyczących historii Ziemi Bobowskiej i jej mieszkańców. Kultywowanie i popularyzację wiedzy o lokalnej historii i kulturze. Za wniesienie ogromnego wkładu w życie kulturalne i społeczne Bobowej, poprzez organizację spektakli teatralnych, uroczystości świeckich i religijnych oraz przygotowywanie różnorodnych publikacji. Za współpracę z wieloma osobami, instytucjami, organizacjami i podmiotami w kraju i na świecie polegającą na dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem. Promowanie postawy tolerancji poprzez angażowanie się w działania związane zarówno z dziedzictwem chrześcijańskim jak i żydowskim. Za wpajanie swoim uczniom miłości do ojczystego języka i historii Polski. Za życie stanowiące przykład wielowymiarowej służby na rzecz rodzimej ziemi i lokalnej społeczności.”

Pani Barbara Kowalska podziękowała z przyznanie zaszczytnego tytułu i w swoim przemówieniu dziękowała wszystkim, z którymi przez wiele lat współpracowała. Zadedykowała też zebranym słowa mówiące o tym, czym jest dla niej rodzinna miejscowość:

„Bobowa to miejsce, gdzie się rodzimy i umieramy;
Gdzie się uczymy i leniuchujemy;
Gdzie pracujemy i odpoczywamy;
Gdzie grzeszymy i gdzie się modlimy;
Miejsce, gdzie się gniewamy i przebaczamy;
Gdzie nienawidzimy i gdzie kochamy;
Jest miejscem, z którego często uciekamy za młodu,
I do którego tęsknimy w jesieni życia
Jest miejscem, do którego wielu wraca, by spocząć tu na wieczność;
Gdzie chasydzka przeszłość przelata się z brooklińską teraźniejszością.
Wreszcie jest miejscem, gdzie bobowskie koronczarki nićmi „malują nasz świat”
Jest miejscem, które kocham naj…”

Po gratulacjach, życzeniach i odśpiewaniu „1oo lat…” nastąpiła dalsza część uroczystości, czyli montaż słowno-muzyczny osnuty wokół spotkania Piłsudskiego i Wieniawy w bobowskim dworze w 1916 roku, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Bobowej. Legionowe piosenki w wykonaniu szkolnego chóru przeplatały wypowiedzi i refleksje Marszałka i jego wiernego adiutanta pochodzące z pamiętników i biograficznych opracowań. Na scenie pojawiła się też niezwykła niespodzianka w postaci Tortu Komendanta. Pani Małgorzata Molendowicz wyjaśniła, że przeglądając materiały do scenariusza natknęła się na następującą ciekawostkę:

„W Bobowej Piłsudski spędził połowę kwietnia i miał tak wspaniałe Święta Wielkanocne z ulubionym tortem czekoladowym, o jakich nawet nie marzył. Deser ten własnoręcznej roboty małej Wandzi ukoronował historyczną wizytę Piłsudskiego i otrzymał oficjalną nazwę „Tort Komendanta”.

Tort według starej tradycyjnej receptury przygotowano w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej pod okiem Pani Marty Lach Mruk, a o jego pokrojenie z ułańską fantazją poproszeni zostali Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej i Pan Adam Urbanek Dyrektor Szkoły Podstawowej. Na koniec nastąpiła wspólna degustacja historycznego tortu, który być może stanie się bobowskim specjałem….