Finałowe spotkanie koronczarek w ramach projektu „Tańczący z klockami”

W dniach 3, 4 grudnia 2022 roku odbyło się w Bobowej finałowe spotkanie koronczarek z trzech ośrodków koronki klockowej: Bobowej, Katowic i Krakowa zamykające projekt „Tańczący  z klockami”.

Projekt „Tańczący z klockami” realizowany był przez Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej i sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelski NOWEFIO na lata 2021-2030.

Finałowe spotkanie obfitowało w moc atrakcji skierowanych zarówno do koronczarek jak i mieszkańców Bobowej.

Pani Anna Grabińska-Szczęśniak etnograf z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przeprowadziła wykład na temat koronki klockowej w czepcach śląskich. Po wykładzie można było oglądnąć czepce i  koronki z poszczególnych regionów uczestników projektu.

Podczas pokazu mody koronkowej dzieci, które były uczestnikami projektu, zaprezentowały własnoręcznie wykonane prace.

W ramach spotkania przeprowadzone zostały warsztaty tradycyjnej koronki klockowej, podczas których koronczarki wymieniały się wiedzą, umiejętnościami i miały możliwość przedstawić charakterystyczną odmienność i indywidualność każdego z rejonów.

Pan Bogdan Krok, Prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej zaprosił reprezentantki trzech ośrodków: Panią Małgorzatę Grochola z Krakowa, Panią Małgorzatę Połubok z Katowic i Panię Ewę Szpila z Bobowej do stworzenia instalacji rzeźbiarsko-koronczarskiej, która stała się symbolem projektu, ale też symbolem współpracy ośrodków, pomimo różnic i odległości, jakie je dzielą.

Na finał, wystawiony został spektakl w wykonaniu seniorów z Bobowej „WESOŁE JEST ŻYCIE SENIORA… W BOBOWEJ”. Wykonawcy – w większości mieszkańcy naszej uroczej miejscowości, słynnej na cały świat z tradycji koronczarstwa klockowego – nie byliby sobą, gdyby do swojego programu nie wprowadzili akcentów związanych z tą dziedziną rzemiosła artystycznego. Ale przede wszystkim poprzez autentyczne zaangażowanie się w przygotowanie i wykonanie na scenie mniej i bardziej znanych standardów kabaretowych i estradowych (skeczów, wierszy i piosenek), udowodnili, że w każdym wieku – można realizować swoje życiowe pasje i być może wcześniej ukryte talenty aktorskie i wokalne.