Dzisiaj przedszkolaczek – jutro pierwszaczek.

„Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może”

                                                                        Janusz Korczak

 

Rozpoczęcie edukacji szkolnej przez dziecko to ważne wydarzenie nie tylko dla niego, ale i jego rodziców. Z chwilą rozpoczęcia nauki szkolnej dziecko wkracza w zupełnie nowy etap swojego życia. Spotyka się z sytuacją wymagającą zmian w dotychczasowym sposobie życia. Zmienia się podstawowa forma aktywności dziecka, którą staje się nauka.

Aby dziecko w łagodny sposób mogło przekroczyć próg pierwszej klasy i  odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zorganizowaliśmy Dni Otwarte pod hasłem „Dzisiaj przedszkolaczek – jutro pierwszaczek”. Przedszkolaczki z wychowawczynią panią Edytą Święs i rodzice uczestniczyli w integracyjnym spotkaniu w klasie I. Miały możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych, w czasie których koleżanki i koledzy z klasy pierwszej ukazali w jaki sposób pracują podczas zajęć i jak sobie radzą w  zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Przedszkolaczki z ciekawością obserwowały przebieg lekcji, a następnie wychowawczyni klasy I – pani Danuta Semla włączyła 6 i 7-latki w tok lekcji. Dzieci miały możliwość wspólnych zabaw, śpiewania piosenek, a także współzawodnictwa sportowego podczas zajęć z wychowania fizycznego.

Wiele radości przyniosły wspólne zabawy na placu zabaw. Zarówno przedszkolaki jak i ich rodzice mogli zobaczyć podręczniki i zeszyty  pierwszoklasistów, podziwiać ich różnorodne prace. Następnie przedszkolaczki spotkały się z panią dyrektor Alicją Rodak oraz przyszłą wychowawczynią, panią Ewą Łatką, z którą zwiedziły salę lekcyjną, w której będą się uczyć już od września. Rodzicom przybliżono założenia podstawy programowej na I etapie edukacyjnym. Ponadto przedstawiono ofertę podręczników dla klasy I. Rodzice mieli możliwość wypowiedzenia się na temat swoich uwag i wątpliwości związanych z podjęciem decyzji dotyczącej rozpoczęcia nauki przez dziecko sześcioletnie w klasie pierwszej. 

 Dni otwarte były ważnym wydarzeniem dla dzieci z oddziału przedszkolnego, gdyż mogły zamienić się w uczniów i brać aktywny udział w lekcji szkolnej. Rodzice przekonali się, że szkoła to nie tylko nauka, ale i zabawa, a przyszli pierwszoklasiści, że nauka w I klasie również jest przyjemna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *