Dożynki Gminne Bobowa – Berdechów 2023

13 sierpnia 2022 r. w Bobowej odbyło się Gminne Święto Plonów.

Organizatorem wydarzenia był: Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej, gospodarzami Rada Sołecka i  Sołtysi Bobowej,  współorganizatorami: Gminna Jednostka Usług Komunalnych, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, a partnerami Ochotnicza Straż Pożarna z Bobowej i  Koło Gospodyń Wiejskich Bobowa – Berdechów.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w  intencji rolników  z terenu gminy Bobowa z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej  z podziękowaniem za tegoroczne zbiory od Burmistrza Bobowej  i   Rady Miejskiej,  sprawowaną  na ołtarzu polowym nowo wybudowanego amfiteatru, której przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat dr Marian Chełmecki w koncelebrze ks. Bogusława Maciaszka proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wilczyskach.

Po zakończeniu mszy św.   poświęceniu wieńców dożynkowych, konferansjerzy Marta Michalik i Janusz Michalik przedstawili i powitali starostów Dożynek Gminnych Jolantę Turską i Marka Podobińskiego.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał gospodarz naszej Gminy Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, który powitał wszystkich przybyłych do Bobowej na gminne święto plonów, święto dziękczynienia i radości. Szczególnie serdecznie powitał rolników i korowody dożynkowe ze wszystkich sołectw naszej gminy, a także zaproszonych gości. W Gminnych Dożynkach udział wzięli Posłowie na Sejm RP: Pani Barbara Bartuś, Pani Elżbieta Zielińska, Pan Arkadiusz Mularczyk oraz Pan Jan Duda, delegacja ze Słowacji z partnerskiego miasta Stropkov Pan Ladislav Dubas – Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska i Pan František Hurný – Kierownik Wydziału Zarządzania Organizacją i Nieruchomościami, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach Pan Przemysław Wszołek, radni Powiatu Gorlickiego, radni Gminy Bobowa na czele z Panią Małgorzatą Molendowicz Przewodniczącą Rady Miejskiej, księża Proboszczowie parafii Bobowa, Jankowa Wilczyska,   Rektor kościoła pw. Św. Mikołaja w Siedliskach,  Wikariusz z parafii Bobowa, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz instytucji gminnych, sołtysi, pracownicy Urzędu Miejskiego
w Bobowej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Burmistrz Bobowej w swoim wystąpieniu podkreślił, że dożynki to coroczna tradycja, która zwieńcza ciężką pracę rolników, to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, to podziękowanie za plony i radość z owoców ciężkiej pracy, a wieńce dożynkowe są pięknym symbolem plonów które rodzi ziemia, z których wszyscy korzystamy. Wyraził  uznanie  i szacunek  rolnikom za dbałość  o polską ziemię, kulturę  i tradycję  za poszanowanie pracy, która gwarantuje nam bezpieczeństwo żywnościowe.

7 sierpnia 2023 r. przed Dożynkami odbył się Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego. Po obejrzeniu 6 wieńców dożynkowych  wykonanych przez Sołectwa:  Bobowa-Berdechów, Brzana, Jankowa, Siedliska Sędziszowa i Stróżna, komisja   w składzie:
pani Magdalena Cięciwa – regionalistka, twórca ludowy, praktyk i pedagog – przewodniczący komisji,
pani Joanna Hołda – etnolog, kustosz w Dziale Etnografii Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu – członek,
pani Marta Smółczyńska – etnolog, specjalista ds. edukacji sztuki ludowej MCK Sokół Nowy Sącz – członek,  postanowiła wybrać wieniec z Sołectwa Sędziszowa, który został zgłoszony do Konkursu Wieńców Dożynkowych Województwa Małopolskiego 2023 w Korzennej.

Uzasadnienie wyboru komisji i opis zwycięskiego wieńca:
• wieniec w tradycyjnej formie korony, zwieńczonej krzyżem,
• zrozumienie istoty symboliki wieńca dożynkowego i obrzędów żniwnych,
• staranność w doborze materiałów, właściwy sposób ich pozyskania i przygotowania,
• wykonanie tylko z naturalnych elementów i różnorodnych zbóż (pszenica, żyto, jęczmień, owies, len, proso), oraz traw,
• ciekawe zdobienia z pestek warzyw i owoców (dynia, śliwka, kukurydza, groch),
• bardzo wysoka estetyka wykonania z zachowaniem naturalnej kolorystyki roślin,
• umieszczenie bochenka chleba ze znakiem krzyża jako zaznaczenie symbolu trudu rolników i podstawowego daru żniwnego,
• rozszerzenie symboliki chleba i płodu rolnego na współczesny element (makaron),
• nawiązanie do symboliki roślin.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja poszczególnych sołectw i wykonanych własnoręcznie wieńców.

Sołectwo Bobowa -Berdechów – gospodarz tegorocznych dożynek – wieniec i chleb otrzymali Państwo Patrycja i Łukasz Kruczek,
a Burmistrz Pan Wacław Ligęza wraz z małżonką Lidią otrzymali chleb,

Sołectwo Sędziszowa – Wieniec i chleb otrzymali Państwo Katarzyna i Artur Żaba,

Sołectwo Siedliska – Wieniec i chleb otrzymali Państwo Dorota i Robert Rutka,

Sołectwo Jankowa – Wieniec i chleb otrzymali Państwo Grażyna i Adam Urbanek, a Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej wraz z małżonką Lidią otrzymali chleb,

Sołectwo Brzana – Wieniec i chleb otrzymali Państwo Aneta i Marcin Sarkowicz,

Sołectwo Stróżna – Wieniec otrzymali Państwo Maria i Tadeusz Cieśla,

Sołectwo Wilczyska – Wieniec i chleb otrzymali Państwo Agnieszka i Józef Święs.

Następnie na scenę zaproszeni zostali zasłużeni rolnicy: Piotr Chorąży, Marek Kowalski,  którzy z rąk Posłów na Sejm RP Barbary Bartuś, Elżbiety Zielińskiej, Arkadiusza Mularczyka oraz Jana Dudy otrzymali odznakę honorową  „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Starostowie Dożynek Gminnych Jolanta Turska i Marek Podobiński wręczyli zaproszonym gościom upominki.

Przez cały czas trwania dożynek można było korzystać z przygotowywanych smakołyków: kiełbasek z grilla, smażonej karkówki, domowego ciasta. Na dzieci czekały różnorodne atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni, malowanie twarzy, wyplatanie warkoczyków, a także słodkości.

Na uroczystości wystąpiły: Regionalny Zespól Pieśni i Tańca Jakubowianie  oraz  zespól Roy.

Na zakończenie Gminnych Dożynek wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce zespołu „Sami swoi” do późnych godzin nocnych.