Dokonano odbioru nowo wybudowanej tężni solankowej w Bobowej
Dokonano odbioru zadania pn. „Budowa tężni solankowej w Bobowej”. To kolejny obiekt, który powstał na terenie kompleksu rekreacyjno – sportowego w Bobowej przy ulicy Zielonej i będzie służył mieszkańcom Gminy Bobowa, jak i turystom odwiedzającym Bobową. W miejscu tym będzie można odpocząć, zrelaksować się, zdrowo spędzić czas na łonie natury.
Tężnia składa się z następujących elementów:
- drewniana wiata tężni,
- kolumna gałązek tarniny, na które spływa solanka,
- kolektor wylewowy,
- zbiornik buforowy na solankę o pojemności ponad 8 m³ wraz z solanką i pompą do jej tłoczenia,
- instalacja hydrauliczna, elektryczna,
- instalacja uzdatniania i dezynfekcji.
Podstawą działania tężni solankowej jest stworzenie mikroklimatu nasyconego aerozolem złożonym z mikro i makroelementów. Mikroklimat ten powstaje wskutek ociekania solanki przy jednoczesnym działaniu ruchu powietrza powodującego intensywne parowanie, natomiast cząsteczki solanki sprzyjają hydrojonizacji będąc naturalnym, leczniczym inhalatorium. Zdrowe powietrze wytworzone w powyższy sposób sprzyja profilaktyce i zapobieganiu schorzeń chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia, alergii, kataru, zapalenia zatok, i wielu innych. Tężnia solankowa działa jak filtr powietrza tworzący element walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza połączony ze strefą relaksu dla mieszkańców.
Konstrukcja tężni solankowej wykonana jest z suszonego, starannie wyselekcjonowanego drewna świerkowego z kolumną tarniny pośrodku. Gałązki tarniny ułożone są pod odpowiednim katem, tak aby spływająca z góry solanka, po wewnętrznej stronie ściany uległa rozbijaniu o poszczególne gałązki w sposób umożliwiający powstanie mgiełki solankowej, tworząc leczniczy aerozol. Solanka, która znajduje się w zbiorniku buforowym tłoczona jest do kolektora wylewowego przez filtr, z którego spływa po tarninie do niecki i z pomocą grawitacji do zbiornika buforowego zamykając obieg. Całością układu steruje automatycznie instalacja elektryczna. Tężnia pracuje w obiegu zamkniętym, solanka pompowana jest ze zbiornika pompą obiegową do instalacji kolektora na ściany tarniny.
Technologia działania tężni oparta jest na pracy pompy, którą steruje program czasowy. W wyznaczonym momencie włącza on i wyłącza obiegi.
Staraniem Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzy, na realizację tej inwestycji Gmina Bobowa uzyskała dotację z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach zadania „Małopolskie tężnie solankowe” w wysokości 218 055,00 zł.
Całkowity koszt zadania wyniósł 329 500,00 zł.