„Bliżej ekologii”- X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Ekologiczny w Bobowej

W dniu  5 czerwca 2017r.– w Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Zespole Szkół nr 1 w Bobowej odbył się X Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu gorlickiego.
Organizatorami konkursu był: Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Gorlicach, Zespół Szkół nr 1 w Bobowej oraz działające przy szkole Szkolne Koła Ligi Ochrony Przyrody.

Patronat nad konkursami ekologicznymi przygotowywanymi przez Oddział LOP w Gorlicach tradycyjnie objął Starosta Gorlicki, Pan Karol Górski.  Natomiast tegoroczne konkursy ekologiczne odbywają się pod hasłem „Bliżej ekologii”.

Otwarcia konkursu dokonał Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej Pan Adam Urbanek. Słowo wstępne wygłosili: Przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Tabiś wspominając o inwestycjach podejmowanych na rzecz ochrony przyrody w środowisku lokalnym i  przedstawiciel Zarządu Oddziału LOP w Gorlicach Pani Teresa Pres, reprezentująca Prezesa Zarządu Panią Grażynę Kurzawa.

Pani Grażyna Kurzawa  tego samego dnia uczestniczyła wraz z uczennicą Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, Anną Babicz – laureatką I miejsca w uroczystości podsumowania ogólnopolskiego konkursu „Mój las” w Warszawie.

W X Powiatowym Konkursie Ekologicznym w Bobowej wzięło udział 26 gimnazjalistów – laureatów etapu gminnego, którzy rozwiązywali test opracowany przez niezależną komisję konkursową w składzie: przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gorlicach – Pan Marcin Janik, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych ­– Pani Jadwiga Kuzak i Pani Małgorzata Winiarska.

Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami odbyli spacer po Bobowej zapoznając się z atrakcjami naszego miasta. Rolę przewodnika pełniła była nauczycielka Zespołu Szkól nr 1 w Bobowej Pani Barbara Kowalska. Goście zapoznali się z techniką tworzenia bobowskiej koronki klockowej, zwiedzili synagogę, zabytkowe kościoły, zatrzymali się na moment przy dworze Długoszowskich, aby posłuchać historii o Bobowej, obejrzeli także zabytkowe pojazdy konesera motoryzacji i miłośnika historii Pana Józefa Gucwy.

Po zakończeniu zwiedzania Bobowej dokonano podsumowania konkursu oraz wręczenia dyplomów i nagród laureatom i wszystkim uczestnikom. Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Starostę Gorlickiego. Starostwo Powiatowe reprezentował Wicestarosta Pan Jerzy Nalepka.

Tekst: ZS nr 1 w Bobowej
Fot. CK