Andrzejki w zerówce w Jankowej

„Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać!” Tymi słowami dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły zabawę andrzejkową z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego w czasach pandemii.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Każdy z przedszkolaków w wyjątkowy sposób przygotował się do tego magicznego dnia. Tajemnicza dekoracja sali przyprawiła dzieci o dreszczyk emocji. Od samego rana były mocno podekscytowane. Po śniadaniu przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, zabawa w butelkę, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, „magiczne liczby”, „wędrówka butów” itp. Każdy miał szansę odkryć, co przyniesie mu los. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem.

Zabawa była wspaniała, mimo iż w tym roku odbyła się w nieco mniejszym gronie. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach jeszcze długo rozpamiętując przepowiednie, które przyniósł im wspaniały andrzejkowy bal.