Akcja „Szkoła Pamięta”

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Jankowej przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzili cmentarz w naszej miejscowości, by zapalić znicz i chwilą modlitwy uczcić pamięć o tych, którzy od nas odeszli.
Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili lokalne cmentarze, gdzie w ciszy, zadumie i skupieniu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy, działaczy Batalionów Chłopskich, zmarłych nauczycieli oraz grobie księdza Józefa Pyrka. Złożyli także symboliczny znicz i kwiaty pod tablicą pamiątkową patrona szkoły – majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
Wizyta na cmentarzach była duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Nasza pamięć jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.