11. Narodowe Czytanie podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej

W drugim dniu XXIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej jego organizatorzy: Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej i Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa zamienili na godzinę plac przed Szkołą Muzyczną w „świątynię sztuki teatralnej”. Tradycyjnie jak co roku mogliśmy uczestniczyć w 11. Edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka.

Lekturą tegorocznego – 11. już – Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, których współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Ukazał się on w czerwcu 1822 roku w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu „Poezji” Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.
Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne.

Odpowiadając na zaproszenie Pary Prezydenckiej włączyliśmy się do akcji wspólnego czytania utworów naszego narodowego wieszcza, prezentując kilka wybranych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które przeczytali aktorzy i sympatycy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, Teatru NSA, Stowarzyszenia Animatorów Kultury i Stowarzyszenia Kultura Od Nowa w Nowym Sączu:
Olga JARZĘBIAK, Elwira MICHALSKA, Małgorzata SOWA, Monika ŚLEPIAK, Eryka ŚREDNIAWA, Filip DROŻDŻ, Mieczysław FILIPCZYK, Czarek KMIECIK, Zbigniew KUKLA, Jerzy MICHALAK, Xawery MICHALSKI, Jakub MOSKAL i Janusz MICHALIK.

Licznie zgromadzona publiczność głównie młodzież z bobowskich szkół wysłuchała wybranych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza z uwagą i skupieniem, nagradzając na koniec wykonawców gromkimi brawami.