XI Gorlicka Jesień Muzyczna

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na cykl koncertów organizowanych w ramach XI Gorlickiej Jesieni Muzycznej:

  • Koncert Camerata Vistula i Fiacorda Ensemble – 1 grudnia 2017 roku, godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej w Gorlicach.
  • Koncert Kwartetu Camerata – 12 grudnia 2017 roku, godz. 18:00 w Kościele Wszystkich Świętych w Bobowej.
  • Koncert Kwartetu Camerata i Kwartetu Polskiego Deutsche Open Berlin – 13 grudnia 2017 roku o godz. 17:00 w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
  • Koncert Kwartetu Polskiego Deutsche Open Berlin – 14 grudnia 2017 roku, godz. 18:00 w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Bieczu.

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE KONCERTY.

Anna Wróbel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych a w 2016 otrzymała habilitację. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 została przyjęta w poczet elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej. Z pianistą M. Dropkiem nagrała płytę z polskimi miniaturami wiolonczelowymi, z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Ł. Borowicza- Koncert wiolonczelowy A. Kulikowskiego, a z zespołem Camerata Vistula muzykę polską na wiolonczelę i smyczki. Ostatnio nagrała wszystkie kaprysy Alfredo Piattiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka jak i kameralistka. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego. Od 2014 r. pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

Fiacorda Ensemble ( Marie-Thérèse Yan – fagot, Henryk Kaliński- waltornia, Mateusz Rajkowski- klarnet) to zespół instrumentów strunowych i dętych wykonujących dzieła kameralne w różnych układach od tria do oktetu. Zespół składa się z klarnetu, fagotu, rogu, dwóch skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu. Nietypowy skład inspiruje kompozytorów do tworzenia specjalnie dla nich nowych utworów. Mają też w repertuarze dzieła muzyki klasycznej i romantyczne, takie jak Septet Beethovena i Oktet Schuberta. Zespół występuje regularnie w prestiżowych seriach koncertowych i festiwalach w całej Europie. W swoim dorobku fonograficznym ma utwory Mozarta, Beethovena, Schuberta, Berwalda i Blanca. Specjalnie dla Fiacorda Ensemble komponowali Bruno Karrer i Helena Winkelman. Zespół wykonuje także oktety i septety Petera Benary’ego, Caspara Diethelma, Augusta Wirza i Francesco Raselli’ego. Z wielkim powodzeniem zespół wykonuje transkrypcję na oktet „Amerykanina w Paryżu” George’a Gershwina autorstwa Roberta Zimansky’ego.

Zespół Kameralistów CAMERATA VISTULA w składzie: Andrzej Gębski – skrzypce; Gwidon Ciężarek – skrzypce; Grzegorz Chmielewski – altówka; Andrzej Wróbel – wiolonczela; Radosław Nur – kontrabas; Mateusz Rajkowski – klarnet został założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla Cameraty Vistuli. Bliska współpraca Cameraty z wieloma kompozytorami sprawia, że Zespół ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, a także dla radia BBC, Polskiej Telewizji i wytwórni płytowych. Nagrania płytowe Zespołu otrzymały doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich. Zespół występował w salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz w Meksyku. Camerata Vistula występowała z dużym powodzeniem na wielu renomowanych festiwalach, m.in. „Warszawska Jesień”, La Chaise Dieu Festival, „Inventionen” w Berlinie, „Cervantino” w Meksyku, festiwal w Glasgow. Camerata Vistula to zespół wybitnych instrumentalistów – solistów i kameralistów. Jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie zespołów zajmujących się wykonywaniem tego rodzaju muzyki kameralnej. Zespół osiągnął poziom, który daje mu prawo do występowania na wszystkich estradach świata.

Kwartet Camerata w składzie: Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz- II skrzypce, Piotr Reichert- altówka, Rafał Kwiatkowski- wiolonczela.

Kwartet Camerata jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. W czasie ponad 30 lat swojej działalności Kwartet występował w wielu renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 – I nagroda), Portsmouth (1988 – specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu Beli Bartoka). Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger-Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia). Kwartet Camerata nagrał ok. 30 płyt dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane – „Diapason d’Or”, „Sforzando” oraz „Pizzicato Supersonic Award”. Jedna z nich, z muzyką F. Schuberta została uznana przez miesięcznik płytowy Studio za płytę roku 1995. W 1999 roku zdobył nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” za płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego. Kwartet dokonał także archiwalnych nagrań radiowych w Warszawie, Kolonii i Frankfurcie nad Menem. Członkowie Kwartetu zajmują się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w warszawskich szkołach muzycznych. Od 1992 prowadzą roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach, gdzie w dowód uznania otrzymali symboliczne klucze do bram miasta (2003) oraz nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty” (2005). W 2004 roku zostali wyróżnieni przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony działacz kultury”, a 2009 – medalami „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.
W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin istnieje od 2002 roku. Tworzą go polscy muzycy będący członkami orkiestry Deutsche Oper Berlin. Koncertmistrzem jest tam wybitny polski skrzypek Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), kolejni muzycy to Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka) oraz Hyla Carni (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage muzycy zaczęli koncertować w Niemczech, Polsce, Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę znakomitego wykonawcy polskiej muzyki współczesnej. Zespół wziął udział w słynnym cyklu koncertowym organizowanym przez Universität der Künste w Berlinie, prezentującym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co z kolei rozbudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn czy Karol Rathaus. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest powołanie z jego inicjatywy w 2012 roku w Berlinie Europejskiego Forum Muzyki Polskiej, którego honorowym prezydentem został Krzysztof Penderecki. W ramach EFMP Kwartet realizuje wieloletni projekt Poland Abroad poświęcony muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie – Aleksandrowi Tansmanowi, Szymonowi Laksowi, Andrzejowi Panufnikowi, Andrzejowi Czajkowskiemu, Piotrowi Mossowi czy Witoldowi Szalonkowi.