Wspólnie twórzmy: „Szkolne Serce Życzliwości”!

Człowiek życzliwy, uśmiechnięty, serdeczny, koleżeński zawsze znajdzie sprzymierzeńców

i przyjaciół.

Bycie życzliwym ma niezwykłą moc.

Słowa te towarzyszyły działaniom i inicjatywom Tygodnia Życzliwości w Szkole Podstawowej
w Jankowej. Miał on miejsce w dniach od 21 do 25 listopada 2022 roku.

Tydzień Życzliwości rozpoczęliśmy w poniedziałek – był to Dzień Radości i Zabawy, dlatego odbyła się zabawa andrzejkowa z Kubusiem Puchatkiem. Z uśmiechem i dobrym humorem wspólnie tańczyliśmy, uczestniczyliśmy we wróżbach andrzejkowych, jedliśmy smakołyki przygotowane przez Rodziców.

Tydzień Życzliwości stał się także kolorowym tygodniem – każdego dnia obowiązywał inny kolor, który niósł ze sobą przesłanie i konkretne działania. Uczniowie wszystkich oddziałów, a także dorośli członkowie naszej społeczności starali się ubierać przynajmniej częściowo w kolorze obowiązującym w danym dniu. We wtorek królowała czerwień – był to Dzień Przyjaźni i Miłości. Uczniowie oddziału przedszkolnego stworzyli wraz ze swoją wychowawczynią piękny plakat o życzliwości. Natomiast uczniowie klas 1 – 3 pracowali nad medalami, plakatami, słońcami życzliwości. Z ich prac powstała piękna gazetka, z której bije przesłanie o tym, żeby być życzliwym i radosnym.

Środa ubrana była u nas w kolor zielony – Dzień Nadziei i Wiary w Ludzi. Uczniowie stworzyli serce z cytatów
o miłości, przyjaźni i życzliwości. Praca ta zdobi korytarz na parterze i wita wszystkich wchodzących w progi naszej szkoły.

Czwartek w kolorze niebieskim – Dzień Tolerancji i Integracji. Rankiem przedstawiciele SU i Wolontariatu częstowali wszystkich UŚMIECHEM, czyli uśmiechniętymi buźkami i tymi swoimi, i naklejkowymi. Kto chciał, mógł sobie taką naklejkę umieścić na ubraniu i chodzić cały dzień ze swoim „orderem uśmiechu”. Następnie na lekcjach wychowawczych, które w naszej szkole są na tej samej dla wszystkich godzinie, urządziliśmy czas gier. Uczniowie klas 4 – 8 wymieszali się między sobą i wspólnie grali w różne gry: planszowe, towarzyskie, czy karciane, mi. in. w „UNO”, „Scrable”, „Twistera”, „5 sekund”. Pojawiły się także gry edukacyjne
o programowaniu i ekologii. Był to czas zabawy, rywalizacji, a przede wszystkim integracji. Starsi uczyli młodszych i razem się bawili.

Piątek ubrany na żółto – Dzień Otwartości na Innych Ludzi, jak również Dzień Misia – to także dzień podsumowujący cały Tydzień Życzliwości. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje pluszowe misie lub inne maskotki. Klasy 0 – 3 spotkały się na wspólnym czytaniu fragmentów historii o Kubusiu Puchatku. Natomiast uczniowie klas 4 – 8 słuchali „Bajki o Królestwie Życzliwości”, potem dyskutowali na jej temat. Mieli także zadanie literackie – stworzyć opowiadanie lub bajkę, której tematem będzie ŻYCZLIWOŚĆ. Z napisanych przez młodych twórców utworów powstaje „Szkolna Księga Opowiadań i Bajek o Życzliwości”. Na podsumowanie akcji spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Wspólnie odtańczyliśmy kowbojkę z misiami i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.