„Wolność to wiara w ludzi….”

78 lat temu, 30 kwietnia 1940 roku, w okolicach Anielina pod Opocznem zginął w walce major Henryk Dobrzański „Hubal”, dowódca utworzonego przez siebie Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – uznawanego za pierwszy polski oddział partyzancki II wojny światowej. Jedną z tradycji Szkoły Podstawowej w Jankowej jest upamiętnienie rocznicy śmierci „Hubala” poprzez organizację Święta Szkoły.

W tym roku Święto Szkoły spędziliśmy na Jamneńskim Wzgórzu – miejscu przesiąkniętym historią, pamiętającym aktywną działalność partyzancką w obronie Ojczyzny,  jak również pacyfikację wsi w 1944r., w odwecie za pomoc okazaną partyzantom. Wyruszyliśmy spod szkoły o ósmej wraz z panią dyrektor Alicją Rodak, naszymi wychowawcami i księdzem proboszczem Piotrem Poślińskim.

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do pięknego kościółka – Sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, zbudowanego w góralskim stylu z kamienia i drewna. W jego przytulnym wnętrzu postanowiliśmy oddać hołd naszemu patronowi i uczcić święta majowe.Na stopniach ołtarza, z biało czerwonym krzyżem w tle, wystąpiły kolejno trzy klasy. Najpierw klasa czwarta zaprezentowała scenariusz przypominający sylwetkę wspaniałego dowódcy majora Dobrzańskiego i jego chwalebne czyny w walce o wolność Rzeczypospolitej. Następnie klasa trzecia przedstawiła genezę flagi polskiej i zwróciła uwagę na należny jej szacunek. Uczniowie przypomnieli także jaką rolę symbole narodowe odegrały w dziejach Polski i jakie znaczenie mają dziś. Celem apelu było nie tylko uczczenie święta, ale również uświadomienie uczniom powodu, dla którego otaczamy tak wielkim szacunkiem i czcią symbole narodowe. Kolejne wystąpienie klasy szóstej poświęcone było Konstytucji Trzeciomajowej i jej doniosłym postanowieniom. Apel był lekcją historii, która po raz kolejny uświadomiła społeczności szkolnej, że Konstytucja 3 Maja obok wywoływania wzruszeń i narodowych emocji winna również skłaniać do refleksji nie tylko nad tym, co było kiedyś, lecz także nad dniem dzisiejszym i przyszłością. Uroczystości uświetnił występ szkolnego chóru.

Następnie zapaliliśmy znicze pod pomnikiem z tablicą upamiętniającą Bitwę pod Jamną oraz poległych w niej partyzantów i zamordowanych mieszkańców. Później, dróżkami wśród zieleni, udaliśmy się do Różańcowego Ogrodu Świętego Ojca Pio, gdzie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia za poległych za Ojczyznę.
Po strawie duchowej nadszedł czas na wzmocnienie ciała. Młodsze dzieci rozsiadły się w altanie, gdzie pałaszowały pachnące dymem kiełbaski, starsze natomiast obejrzały film o ojcu Janie Górze, wojennych losach mieszkańców Jamnej oraz historii powstania ośrodka. Kiedy starsi zasiedli wokół stołów, młodsi bawili się i oglądali zwierzęta w zagrodach.

Po południu pełni wrażeń, zadumy i wdzięczności poległym za wolną Ojczyznę wróciliśmy do szkoły.