Uczniowie ZSO w Bobowej w poszukiwaniu kultury przez duże „K”

W poszukiwaniu kultury przez duże „K” licealiści i członkowie Szkolnego Teatru Profilaktycznego (w nagrodę za wygrany konkurs teatralny) na czele z Małgorzatą Grygiel i Anną Kamień 10 marca udali się do Krakowa. Klasa II LO (zgodnie z tematyką lekcji języka polskiego) poznawała młodopolski Kraków, a szczególnie podążała śladami Stanisława Wyspiańskiego – artysty totalnego. Zwiedziła m. in. Dom Towarzystwa Lekarskiego, kościół oo. Franciszkanów, Pawilon Wyspiańskiego oraz kościół oo. Paulinów na Skałce, gdzie spoczywają zwłoki dramaturga, poety, malarza i architekta.

Następnie udaliśmy się na PWST, by rozkoszować się grą młodych, ale jakże zdolnych, aktorów występujących w spektaklu „Między nami dobrze jest” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Sztuka ukazuje trzy pokolenia kobiet – matkę, babcię, córkę oraz sąsiadkę „grubą świnię”, które funkcjonują w banalnej codzienności i nie mają wpływu na rzeczywistość. Są osobami okradzionymi z własnej egzystencji. Żyją obok siebie i w ogóle się nie rozumieją. Żyją w Polsce, wśród Polaków, którzy, mimo przemian, nie mogą siebie zaakceptować. Brakuje im dystansu do samych siebie.

Młodzież, zachwycona spektaklem (bogactwem tematyki, różnorodnością przekazu), planuje kolejny wyjazd na PWST, tym razem na „Wspomnienia polskie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

http://zso.bobowa.eu/index.php/9-aktualnosci/474-w-poszukiwaniu-kultury