Szkolny Dzień Zdrowego Odżywiania pod hasłem „Zrobię sam i zdrowo jem”

24 maja w Szkole Podstawowej w Jankowej odbył się Szkolny Dzień Zdrowego Odżywiania pod hasłem „Zrobię sam i zdrowo jem”. Podczas warsztatów składających się z części teoretycznej i kulinarnej dzieci zostały zapoznane z piramidą zdrowego żywienia. Dowiedziały się, jaki jest związek między tym, jak się czują, ile mają energii, a tym, co jedzą. Nauczyły się rozróżniać które pokarmy są zdrowe, które są produktami przetworzonymi i nieprzetworzonymi oraz poznali ich wartości odżywcze.

Celem warsztatów było przekonanie dzieci, że aby mieć nieograniczone pokłady energii na naukę w szkole i na zabawę z przyjaciółmi to warto sięgać po owoce czy warzywa oraz napić się wody, mleka lub soku (nie „izotoników” czy „energetyków”). Ponadto uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą teoretyczną – rozwiązywali zagadki związane ze zdrowym żywieniem – pytania nawiązywały do tematyki i treści zajęć, w których uczestniczyli. W części praktycznej – kulinarnej dzieci sporządziły koktajle owocowe, kolorowe, zdrowe kanapki, gofry a następnie je smakowali.

Zajęcia prowadzili eksperci żywieniowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, którym słowa uznania i serdeczne podziękowania złożyła pani dyrektor Alicja Rodak podczas apelu szkolnego. Następnie uczniowie klasy VII przedstawili scenkę pt.: „Jesteś tym, co jesz”. Bohaterowie scenariusza zauważyli, że Mariolka prowadzi zły tryb życia, źle się odżywia, dlatego przekonali ją, że jeśli chce być zdrowa, musi zmienić u siebie i w rodzinie zwyczaje żywieniowe.

Na zakończenie młodzi aktorzy poczęstowali wszystkich uczniów pysznymi jabłkami i jeszcze raz zachęcili do większej aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania.