Św. Marcin w Wilczyskach

21 listopada 2015 r. ( sobota) do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach przybył już po raz drugi konwój św. Marcina z podarkami dla najmłodszych. Organizatorami akcji było zgromadzenie Franciszkanów z Niemiec, z miejscowości Kirchen które zebrało w tamtejszych parafiach prezenty dla dzieci z Polski.

Postać św. Marcina jako dobrodusznego człowieka, który pomagał wszystkim w potrzebie jest w Polsce mało znana. Dużo bardziej jego święto obchodzone jest na zachodzie. Jak głosi legenda pewnego bardzo chłodnego zimowego wieczoru, jechał na swoim koniu przez miasto. Na ziemi leżał nędzarz, któremu naprawdę się nie wiodło. Nie miał na sobie nawet skrawka ubrania, które mogłoby go ogrzać. Nikt mu nie pomógł – poza Marcinem! On sam miał jedynie miecz i skromna narzutkę. Kiedy zobaczył biedaka, poczuł wielką litość. Nie czekał ani sekundy, przedarł swoją narzutkę i oddał połowę biedakowi. W ten sposób ocalił go przed zamarznięciem.

„W Niemczech w święto św. Marcina ludzie wzajemnie się obdarowują – mówi Jozue Wójciak, franciszkanin a zarazem uczestnik konwoju.  Jest organizowanych wtedy wiele procesji z pochodniami, gdzie światło jest symbolem obdarowywania, dzielenia się oraz symbolem miłości. Przed trzynastu laty z inicjatywy parafian zrodziła się idea byśmy w taki sposób światło nieśli do innych. Rozdajemy też niewielkie paczki, by kilkoma drobiazgami sprawić radość drugiemu człowiekowi. Czujemy również radość z tego, że możemy jeździć po całej Polsce i organizować takie święto. Dziś rozdaliśmy około 100 paczek. Cieszymy się z tak dużego zainteresowania i z ofiarności ludzi. Z tą akcją dotarliśmy do Wilczysk dzięki znajomej , która zachęciła nas do współpracy z tutejszymi mieszkańcami. Dzięki tej radości, którą otrzymujemy od ludzi możemy wciąż działać i czynić więcej dobra.”. Tą znajomą o której wspomina Jozue Wójciak jest pani Bogumiła Jaremcio , która wraz z panią Anną Radzik bardzo aktywnie działają w Radzie Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wilczyskach , i dzięki ich aktywności możemy w szkole organizować takie akcje. Pragnę serdecznie podziękować mówi Wiesław Tarasek dyrektor ZSP w Wilczyskach wszystkim którzy włączyli się w zorganizowanie II edycji tej charytatywnej pomocy. Po minach naszych najmłodszych milusińskich oraz gromkim okrzykiem-D Z I Ę K U J E M Y – możemy sądzić ,że dzieci na długo zapamiętają obecność gości z Niemiec . Podziękowania należą się kierowcom z Niemiec , którzy w ramach swojego urlopu przyjeżdżają do Polski i wręczając prezenty spełniają swoją misję charytatywną .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *