Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

Ruszyła kampania informacyjna „STOP pożarom traw!” prowadzona wspólnie przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych, ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

W 2016 r. w Polsce doszło do 36 442 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło blisko 30% wszystkich pożarów w naszym kraju. Spłonęło 12 036 ha traw. Średnio co 14 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. W tym roku doszło już do ponad 8 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Najwięcej tego typu pożarów strażacy odnotowują w marcu i kwietniu. W wyniku pożarów traw w 2016 r. odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Od początku roku do 16 marca 2017 roku strażacy w powiecie gorlickim gasili już 63 pożary traw na łąkach i nieużytkach. W wyniku pożarów traw spłonęło blisko 30 ha nieużytków. W akcjach gaszenia pożarów traw brało prawie 400 strażaków. Najczęściej strażacy zostali wzywani do palących się traw w gminie Gorlice 29 razy w gminie Lipinki 16 na trzecim w mieście Gorlice 7 razy. W gminach Moszczenica, Ropa, Uście Gorlickie, Sękowa, Łużna nie odnotowaliśmy żadnego pożaru.

Źródło: http://www.straz-gorlice.pl/aktualnosci/184-ruszyla-kampania-stop-pozarom-traw.html