Pan Burmistrz Wacław Ligęza czyta dzieciom w SP w Stróżnej

„Święta zależą od ludzi, od tego co mają w sercach…”

Beata Ostrowicka                                              

10 grudnia 2019r. biblioteka Szkoły Podstawowej w Stróżnej rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego pod hasłem: „Dorośli czytają dzieciom”. Pani Agata Jankowska poinformowała, że założeniem projektu jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz przekazywanie mądrości płynących z literatury. Na inauguracyjne spotkanie został zaproszony Włodarz Miasta i Gminy Bobowa  Pan Wacław Ligęza. Pan Dyrektor Andrzej Płaziński witając Pana Burmistrza  stwierdził, że literatura jest pięknym darem, z którego może korzystać każdy z nas. Wspomniał, że literatura jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, ponieważ jak w każdej innej dziedzinie, w tej również przyznaje się Nagrodę Nobla. Dodał, że nieprzypadkowo dzisiaj odbyło się spotkanie czytelnicze, ponieważ właśnie 10 grudnia została odebrana Nagroda Nobla przez pisarkę Olgę Tokarczuk.

Z kolei Pan Burmistrz podkreślił, że czytanie literatury wzbogaca duchowo człowieka. Stwierdził, że w dobie współczesnych technologicznych wynalazków ważne jest sięgnięcie po dobrą książkę i zastanawiając się   nad jej przesłaniem pozwolić sobie na chwilę zadumy.

Nasz  wyjątkowy gość wybrał do czytania dwa utwory ze zbioru „Opowiadania wigilijne” pt: „W oczekiwaniu na choinkę” Beaty Ostrowickiej i „Wigilia na dwa łóżka” Barbary Stenki. Obydwa opowiadania przybliżyły społeczności szkolnej tematykę Świąt Bożego Narodzenia. Mówiły o tradycjach, przygotowaniach do wspólnego świętowania. Chociaż treść utworów różniła się od siebie, to jednak przesłanie było wspólne, ponieważ odnosiło się do właściwego przeżywania Świąt. Ważnym motywem było ukazanie ponadczasowej prawdy, żeby w natłoku przedświątecznego zabiegania nie zapomnieć o rzeczach najważniejszych, jakimi są m.in.: miłość, zgoda, dobroć serca, poszanowanie rodzin wielopokoleniowych , w których tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Kończąc inauguracyjne spotkanie czytelnicze wszyscy życzyli sobie zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2020 Roku.