Orszak Trzech Króli w Bobowej – relacja!

Dnia 6 stycznia 2017r. w Bobowej już po raz drugi ulicami miasta podążył w kierunku szopki betlejemskiej Orszak Trzech Króli.

Uroczyste wydarzenie miało na celu propagowanie wśród społeczeństwa postaw chrześcijańskich stając się zarazem lekcją żywej historii narodzenia Jezusa. Mieszkańcy gminy oraz przybyli goście mogli stać się naocznymi świadkami wydarzeń, które miały miejsce w Betlejem na przestrzeni dziejów.

Przed wymarszem Orszaku Trzech Króli wystąpili uczniowie z Zespołu Szkól nr 1 w Bobowej w spektaklu przygotowanym przez Siostrę Rozarię. Po przedstawieniu na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Koronka”, który składając zebranym ciepłe życzenia zachęcił do wspólnego kolędowania. Następnie zebrani na placu szkolnym śpiewając kolędy  wyruszyli orszakiem podążając za śladem Trzech Króli.

Barwny Przemarsz wyruszył ulicami Bobowej kierując się blaskiem gwiazdy betlejemskiej. Na Rynku Bobowej spotkali się Trzej Królowie, którzy w asyście społeczności pospieszyli z darami do stajenki z nowonarodzonym Jezusem. Na swej drodze monarchowie spotkali pastuszków, którzy wskazali im drogę do miejsca narodzenia Pana.

Podczas wędrówki Kacper, Melchior i Baltazar spotkali także Heroda. Następnie podążając za gwiazdą Trzej Królowie złożyli pokłon maleńkiemu Jezusowi i złożyli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej Ks. dr Marian Chełmecki podziękował wszystkim za przybycie udzielając błogosławieństwa.

Następnie Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza wręczył dyplomy i nagrody, które ufundował dla zwycięzców Konkursu Technicznego „Gwiazda betlejemska kolędnicza”.

W konkursie brało udział 12 prac konkursowych ze szkół z terenu Gminy Bobowa. Komisja konkursowa w składzie:

1. Władysław Bembenik – przewodniczący: emerytowany kierownik warsztatów szkolnych w ZSZ Bobowa
2. Maria Ziomek – nauczyciel Przedszkola w ZS nr 1 w Bobowej
3. Katarzyna Fałda – plastyk Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Stróżach
4. Kazimierz Kowalski- założyciel Bractwa Rycerskiego 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej
5. Żaneta Framęga – plastyk Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa

po wnikliwej analizie przyznała następujące lokaty:

I miejsce – Michał Słowik ze Szkoły Podstawowej w Jankowej Weronika Padoł i Katarzyna Padoł z Zespołu Szkół w Brzanie – Szkoła Podstawowa

II miejsce – Anna Babicz z Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Bobowej Kinga Stawiarska, Paulina Stawiarska, Bartłomiej Kruczek z Zespołu Szkół w Brzanie- Gimnazjum Jakub Kobaka, Julia Fryczek z Zespołu Szkół w Siedliskach – Szkoła Podstawowa

III miejsce – Alicja Forczek z Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej- Gimnazjum

Wyróżnienia:

1. Oliwia i Kacper Wszołek ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach Aleksandra Olszanecka, Magdalena Jurek, Julita Niepsuj, Julia Brońska z Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej- Szkoła Podstawowa

2. Michał Ziomek, Weronika Budzyn ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej Julia Włudyka, Paweł Hołda, Arkadiusz Dobroszek ze Szkoły Podstawowej w Stróżnej Łukasz Ziomek z Zespołu Szkół w Siedliskach- Gimnazjum

3. Kacper Woźniak z Przedszkola Samorządowego w Bobowej

Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza podsumował wydarzenie następującymi słowami: „Chciałbym podkreślić, że parafia w Bobowej z księdzem proboszczem włączyła się w organizacje tej pięknej uroczystości, ale przede wszystkim Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej które było jednym z inicjatorów, a także Stowarzyszenie Gryf, Urząd Miejski, Centrum Kultury, szkoły, dyrektorzy szkół, wychowawcy, nauczyciele uczniowie, orkiestra, strażacy, wszyscy którzy aktywnie działają na terenie gminy włączyli się w tą piękną uroczystość. Mieliśmy okazje wspólnie pokolędować, pomodlić się i oczywiście oddać cześć małemu Jezusowi.”

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Bobowej oraz druhowie OSP z terenu Gminy Bobowa.

Fotografie Żaneta Framęga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *