Ogólnopolski Dzień głośnego Czytania w SP w Stróżnej

 

„Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno , dawno temu zdarzyło…Bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja.”     Wanda Chotomska

28 września br. w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyło się spotkanie czytelnicze, które poprowadził nasz historyk Pan mgr Daniel Durlak. Pani mgr Wiesława Wiatr pełniąca funkcję zastępcy dyrektora witając Jego  osobę dodała, że Pan Daniel pracuje w naszej szkole od 2009r.

Nasz gość wybrał do czytania mniej znane, ale również wartościowe legendy Wandy Chotomskiej, a mianowicie: „O Czarodziejskim Młynku z Wieliczki”, „Bazyliszek”. Nie przypadkowo wybrał legendy, ponieważ chciał pokazać ich różnorodność , a także uniwersalne przesłanie tych utworów.  W prezentowanych przez Pana Daniela legendach odbiorcy mogli dostrzec takie cechy jak: pracowitość, uczciwość, ale również zło i nikczemność. Dzięki temu chciał pokazać, że świata nie tworzą tylko ludzie o wspaniałych postawach, ale również jednostki, które w życiu kierują się mniej pozytywnymi cechami, niekiedy szkodząc innym. Zaproszony gość dzięki doskonałej znajomości historii, a także naśladując dawny sposób porozumiewania się fantastycznie wprowadził uczniów w świat legend i tym samym mogli się oni poczuć rzeczywistymi uczestnikami wydarzeń.

Wybierając do czytania legendy Pan Daniel chciał zwrócić uwagę na ich ponadczasowość, ponieważ mądrości w nich zawarte zawsze pozostają aktualne. Pokazał również, jak umiejętnie można łączyć literaturę z historią.