Obchody Święta Niepodległości w Bobowej

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Wielka godzina na którą tyle lat czekał naród polski wybiła. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Pamiętając o tamtych wydarzeniach sprzed lat w Bobowej 11 listopada 2019 r. odbyły się uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości niepodległościowe rozpoczęła Msza święta za Ojczyznę i naszych rodaków poległych  w walce o wolną i niepodległą  Polskę  z intencji Burmistrza i Rady Miejskiej w Bobowej w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Marian Chełmecki, w koncelebrze uczestniczyli proboszcz parafii Stróżna ks. Józef Uryga oraz proboszcz parafii  Jankowa ks. Piotr Pośliński.

W wygłoszonej homilii proboszcz bobowskiej parafii podkreślił, jak szczęśliwi są  ci, którzy urodzili się, żyją i umierają w Wolnej Polsce. Przypomniał trudne losy Bobowej i jej mieszkańców w okresie międzywojennym, a także postać gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego zasłużonego wielkiego Polaka, który był związany z Bobową.

Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, zaproszeni goście oraz mieszkańcy za  orkiestrą dętą wyruszyli pod  pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, by oddać im cześć i hołd. Podczas podniesienia flagi państwowej uczestnicy uroczystości przy dźwiękach orkiestry dętej przy OSP w Bobowej  odśpiewali  hymn państwowy. Wiązanki kwiatów pod pomnikami złożyli: Poseł na Sejm RP Pani Barbara Bartuś wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Gorlickiego Panem Mirosławem Walągiem, radnym Powiatu Gorlickiego Panem Krzysztofem Flądro oraz Dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej Panem Wojciechem Szafrańcem, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Jadwiga Wójtowicz wraz z Radnym Powiatu Gorlickiego Panem Jerzym Nalepką i Panem Adamem Urbankiem, Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bobowej Panią Małgorzatą Molendowicz oraz Sekretarzem Gminy Bobowa Panią Zdzisławą Iwaniec, znicz złożył członek Stowarzyszenia Miłośników Historii 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu Pan Józef Gucwa. Wiązanki kwiatów na cmentarzach wojennych z I wojny światowej w Bobowej i w Siedliskach złożyły delegacje uczniów Szkół Podstawowych z Bobowej i z Sędziszowej.

W hołdzie poległym w walkach o wolną i niepodległą Polskę trębacze odegrali melodię „cisza”. Po czym   Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza wygłosił okolicznościowe przemówienie. Włodarz Gminy podkreślił  „…. jak ważną  jest pamięć o wielkich Polakach przed pomnikiem, których w tym wyjątkowym dniu zgromadziliśmy się. Pomnik  został wzniesiony jako wyraz wdzięczności, szacunku i  uznania za to, że przez całe swoje życie Marszałek Józef Piłsudski oraz Generał Bolesław Wieniawa- Długoszowski troszczyli się o to, by Polska była niepodległa…”

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na nowo wybudowany parking przy ul. Węgierskiej gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie, którego dokonał  Proboszcz  Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki.

Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce w sali widowiskowej „Koronka”, gdzie odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Bobowej z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Molendowicz i  powitała przybyłych gości. Następnie wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym podkreśliła znaczenie obchodzonego święta.

Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Pani Barbara Bartuś oraz Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Jadwiga Wójtowicz.

Wydarzenie zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Jankowej. Nie zabrakło w niej rysu historycznego przedstawiającego najważniejsze postaci i wydarzenia, które doprowadziły do powstania wolnej i suwerennej Polski.