Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Bobowej

W sobotę 11 lipca 2020 roku w Bobowej świętowano 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Uroczystości odbyły się pod pamiątkowym obeliskiem „W Hołdzie Gryfitom”, który znajduje się na terenie placu szkolnego ZSO w Bobowej. Autorami monumentu, który odsłonięto 18 lipca 2010 roku są: artysta plastyk Zdzisław Tohl z Gorlic i Marek Warzycki płatnerz i kolekcjoner z Sędziszowej.

W wieczornych uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Molendowicz, Sekretarz Gminy Bobowa Pani Zdzisława Iwaniec, przedstawiciel Policji w Bobowej asp. sztab. Władysław Piecuch, Radni, Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej, Harcerze.

Wszyscy goście, którzy wzięli udział w wydarzeniu usłyszeli krótki rys historyczny bitwy pod Grunwaldem, życiorys Zygmunta Gryfity z Bobowej oraz cytaty z powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza dotyczące jego osoby.
Następnie Burmistrz Bobowej dokonał aktu pasowania na rycerza dwóch giermków: Janusza z Bobowej i Wiesława z Bobowej. Przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyła nowym rycerzom broń, a Sekretarz Gminy certyfikat potwierdzający akt ślubowania.
Pod pamiątkową tablicą upamiętniającą walkę Gryfitów Bobowskich i wiktorię grunwaldzką wiązankę kwiatów złożył Burmistrz Bobowej w asyście Przewodniczącej Rady Miejskiej i Sekretarz Gminy Bobowa.
Zwieńczeniem uroczystości była salwa armatnia i „Cisza”, którą odegrali trębacze.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Bobowej, Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.