NARODOWE CZYTANIE W SP W STRÓŻNEJ

8 września br. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie powieści Stefana Żeromskiego p.t.: „Przedwiośnie”. Szkoła Podstawowa w Stróżnej pragnąc włączyć się w to szczytne przedsięwzięcie zorganizowała 10 września spotkanie czytelnicze dla uczniów klas starszych w ramach realizacji Projektu Niepodległa. Jest on związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaproszonym gościem do czytania był nasz nauczyciel wychowania fizycznego Pan mgr Jacek Tarasek, który organizując różne zajęcia promuje wśród uczniów zdrowy styl życia, a także przyczynia się do zajmowania przez nich wysokich osiągnięć w zawodach sportowych. Pan dyrektor mgr Andrzej Płaziński witając Jego osobę dodał, że Pan Jacek Tarasek pracuje w SP od   14  lat.

Na początku Pan Jacek wspomniał swoją zasłużoną polonistkę ze szkoły średniej Panią mgr Zofię Tokarską, z którą omawiali „Przedwiośnie” i  m.in. wizję szklanych domów.Nie przypuszczał wtedy, że kiedyś po latach wróci do tej lektury i odkryje ją na nowo. Nasz prelegent wybrał do czytania fragment opisujący szklane domy. Chciał pokazać uczniom, że w taki sposób ojciec głównego bohatera powieści widział nową, odrodzoną Polskę, która odzyskała niepodległość. Jego marzeniem było wraz z synem Cezarym zamieszkać w takiej Ojczyźnie. Niestety okazało się, że są to tylko marzenia odbiegające od rzeczywistości. Cezary, przyjeżdżając do Polski, w konfrontacji mitu z rzeczywistością przeżywa różne rozczarowania.

Podsumowując czytanie Pan Jacek podkreślił, że skoro tak trudno było odzyskać niepodległą Polskę i zbudować piękną Ojczyznę, to dlatego należy ciągle troszczyć się o Nią, aby Jej nie stracić. Bo jak powiedział Jan Paweł II: „Wolność nie jest dana raz na zawsze”

Prelekcja przygotowana przez Pana Jacka Taraska była wspaniałą lekcją historii.