Maj – rocznica pięknych myśli

Drugi maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień został ustanowiony przez parlament w 2004 roku, aby przypominać o znaczeniu polskiego godła i barw narodowych. Flaga jest dla nas przejawem dumy i patriotyzmu, przypomina nam o odwadze i bohaterstwie tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę. Radosne obchodzenie tego święta powinno być dla nas wszystkich związane z poczuciem dumy, dlatego na uroczystym apelu szkolnym uczniowie klasy III z wychowawczynią Ewą Łatką przypomnieli historię i znaczenie barw narodowych.

W drugiej części spotkania uczniowie klasy VI, pod kierownictwem wychowawcy Grażyny Herchel, w 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja poprowadzili młodszych kolegów śladami wydarzeń, które były dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, a Polacy sami znaleźni siły do wydobycia kraju z upadku.

Konstytucja 3 maja była ratunkiem dla Rzeczypospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć podstawy dla przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne, państwo, w którym wolni Polacy mają możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą. Przepojony patriotyzmem dokument (pierwszy w Europie) regulował podstawowe prawa i obowiązki ogółu mieszkańców kraju oraz zasady organizacji władzy państwowej. Był wyrazem gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

P – jak piasek Mazowsza

O – jak ojczysty dom

L – jak listki na wiosnę, gdy pierwszy śpiewa ptak

S – jak Szczecin piastowski

K – jak Karpacki grzbiet

A – jak aromat wiosny, gdy Wisły słychać szept”

 

Na zakończenie uroczystego apelu, uczniowie odśpiewali hymn państwowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *