Kreatywne ferie z pasją- Bobowa 2018

Zima wcale nie musi być nudna. Szczególnie ta, która wypełniona jest po brzegi różnorodnymi atrakcjami i wydarzeniami, niepozwalającymi na to, by nudzić się w domu. Codziennie ponad 40 dzieci z Bobowej i okolicy spędzało wolny czas na zajęciach ”Kreatywnych ferii z pasją” w sali widowiskowej „Koronka”. Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa już od roku 1990 organizuje czas najmłodszym podczas zimowych ferii. Dzieci przychodziły codziennie aby spędzić wspólnie czas w godz. od 9.00 do godz. 12.00, dobrze czuły się w grupie a proponowane zajęcia były na tyle ciekawe, że zdecydowały się na taką formę spędzania wolnego czasu.
Do wyboru było wiele atrakcji, m.in. zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne, kulinarne, gry planszowe, zabawy taneczne i ruchowe.
Codziennie o godz. 10.30 dzieci zasiadały do śniadania, które same wcześniej przygotowały. Kanapki z pasztetem, wędliną, nutellą oraz dżemem do tego herbata znikały z tacki jak zaczarowane.

W dniu 16 lutego grupa dzieci wyjechała do Nowego Sącza aby wziąć udział w warsztatach „Osobliwy album pamięci”. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z wybranymi zagadnieniami z historii fotografii, oraz zobaczyły oryginalne, zabytkowe zdjęcia z XIX wieku i przykładowe pamiętniki, dzięki którym porównali, jakie znaczenie miała fotografia dla naszych przodków, a czym jest dla nas obecnie. Poznały sposoby tworzenia pierwszych pamiętników i albumów w XVI w. na multimedialnym pokazie. Przy użyciu gotowych materiałów, dzieci stworzyły swój osobisty album-pamiętnik, łączący ich własne, stylizowane na tle architektury SOKOŁA, wykonane polaroidem fotografie, wraz z zabytkowymi reprodukcjami oraz elementami dekoracyjnymi. Cześć pamiętnika zostanie przeznaczona na gromadzenie wpisów i dedykacji przyjaciół, kolegów z klasy i rodziny. Po warsztatach dzieci udały się do Teatru Nowego gdzie obejrzały spektakl „Jaś i Małgosia – siła rodzeństwa”, zobaczyły że więź łącząca rodzeństwo jest jedyna w swoim rodzaju, a miłość, braterstwo, współpraca i odpowiedzialność za drugiego człowieka może pomóc pokonać zło i wszelkie przeciwności losu. Po spektaklu dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych gdzie zapoznały się z elementami gry aktorskiej, umiejętnością używania swoich emocji na scenie oraz poznały elementy ruchu scenicznego. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia z aktorami.

21 lutego uczestnicy Kreatywnych ferii z pasją skorzystali z wyjazdowej formy zajęć edukacyjnych. Tym razem w przestrzeni Galerii „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” odbyli multimedialną podróż przez epoki. Rozpoznawali monumentalne świątynie romańskie i katedry gotyckie oraz poznali renesansowe kościoły i barokowe pałace. Podczas interaktywnych warsztatów „Układamy z klocków historię architektury” z zapałem wykonali własne miniaturowe budowle. Do budowy brył geometrycznych przydała się wiedza matematyczna, natomiast do zastosowania charakterystycznych detali architektonicznych – historyczna. Uczestnicy przekonali się, że mogą twórczo naśladować pracę wielkich budowniczych z przeszłości. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się do kina „Kolory” na film „Gnomy rozrabiają”.
W czwartek, na zakończenie ferii odbyły się zajęcia kulinarne, prowadzone przez dietetyczkę.

To były fajne ferie! Szkoda, że już się skończyły.
A jak było zobaczcie w galerii – zapraszamy!

Tekst: J.Malec
Fot.: CK