Jakimi wartościami powinien kierować się współczesny świat – rozważania na podstawie życia św. Jana Pawła II w SP w Stróżnej.

13 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Dziadkowie czytają dzieciom”. Piątym zaproszonym gościem była Pani Katarzyna Ćwiklik, babcia, która przez wiele lat pracowała z dziećmi w naszej szkole, przez jakiś czas była też przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich. Pan dyrektor mgr Andrzej Płaziński witając Jej osobę dodał, że to mama naszej logopedy Pani Renaty Ćwiklik.  Pani Katarzyna kierując się obchodzoną niedawno 11 rocznicą śmierci i zbliżającą się rocznicą beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II wybrała dwie książki o Jego życiu i  nauczaniu. Klasom O- III czytała „Jak być dobrym człowiekiem. Jan Paweł II dzieciom.” Małgorzaty Skowrońskiej i ks. Roberta Nęcka, a uczniom klas IV – VI „ Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci” tych samych autorów. Warto dodać, że Pani Katarzyna nieprzypadkowo wybrała 13 dzień miesiąca, ponieważ jak pamiętamy 13 maja 1981 roku był zamach na życie papieża i od tego czasu w niektórych parafiach praktykowane są co miesiąc nabożeństwa fatimskie.

Obydwie publikacje przybliżyły dzieciom postać papieża  Polaka i zachęciły do podążania Jego śladami. Na podstawie tych książek czytająca chciała ukazać, że papież był zwykłym człowiekiem, takim jak my, chciała też podkreślić, że Jan Paweł II jest bliski wszystkim ludziom, a szczególnie nam Polakom. To właśnie Ojciec Święty jest dla nas duchowym wsparciem, Jego życie uczy nas jak być dobrym i jak służyć Bogu i ludziom. Układ treści przeczytany przez prowadzącą spotkanie  przypominał  zbiór prawd  ze Starego Testamentu, a mianowicie 10 przykazań Bożych. Papież Jan Paweł II wzorując się na przykazaniach, które Mojżesz otrzymał od Boga na górze Synaj ułożył swój własny dekalog życiowy, który stał się zbiorem wartości dla współczesnego człowieka. Nasz Święty Rodak jest powszechnie uznawanym, niekwestionowanym autorytetem moralnym dla wszystkich pokoleń, to człowiek głębokiej pobożności, dobroci, pracowitości, na którego zawsze patrzono z wielkim podziwem. Dlatego zarówno domy rodzinne, jak i szkoły powinny kształtować młodzież w oparciu o Jego naukę i ponadczasowe wartości, które w świecie współczesnym zanikają. Młodzi ludzie muszą  wziąć sobie mocno do serca słowa Jana Pawła II : „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.

Po zakończeniu czytania Pani Katarzyna zainicjowała obydwu grupom wiekowym wspólną modlitwę wstawienniczą do Ojca Świętego oraz śpiew Jego ulubionej piosenki religijnej  pt.” Barka”. Mottem przewodnim spotkania były słowa papieża „ Do Ciebie wołam człowieku” zamieszczone na jednym z czterech plakatów udostępnionych przez rodaka ze Stróżnej Pana  Henryka Sarkowicza.

 

DSC_0343 DSC_0310 DSC_0311 DSC_0312 DSC_0313 DSC_0314 DSC_0316 DSC_0317 DSC_0318 DSC_0319 DSC_0321 DSC_0325 DSC_0327 DSC_0332 DSC_0333 DSC_0339

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *