Inauguracja XXII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej

W dniach 2-5 września 2021 r. Bobowa po raz kolejny stała się prawdziwą stolicą koronki klockowej. Jak co roku w naszym miasteczku zgromadziły się licznie koronczarki z całej Europy. Na tegorocznym bobowskim Festiwalu Koronki Klockowej gościmy delegacje koronczarek: z miasta Sofia w Bułgarii, z miasta Sikirevci w Chorwacji, ze stolicy Czech – Pragi, z miasta Amerstoort w Holandii, ze słowackich  miast – Preszów, Nova Dubnica, Rożniawa i Krakowany, z miasta Mezötarkány na Węgrzech, a także polskie koronczarki z Tychów, Krakowa i Międzynarodowego Stowarzyszenia Koronki Klockowej i Igłowej OIDFA, a także koronczarki z Bobowej  i okolic.

Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu obecni byli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Pani Barbara Bartuś, Senator RP Pan Wiktor Durlak, Radna Województwa Małopolskiego Pani Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała, Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Radni Powiatu Gorlickiego Pan Jerzy Nalepka, Pan Adam Urbanek, Pan Krzysztof Flądro, Prezes Zarządu Małopolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych Pan Adam Stromidło, Prezes Stowarzyszenia „Beskid Zielony” Andrzej Orchel, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej Pani Małgorzata Molendowicz oraz radni gminy Bobowa, Sekretarz Gminy Pani Zdzisława Iwaniec, Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki, sołtysi, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji i mediów oraz mieszkańcy Gminy Bobowa.

Podczas pierwszego dnia festiwalu nastąpiło ogłoszenie wyników XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Koronki Klockowej, w którym wzięło udział 145 koronkowych prac 62 autorów. Protokół z posiedzenia komisji konkursowej odczytał Przewodniczący Komisji Pan Bogdan Krok – Prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej.

Inaugurację XXII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej uświetnił koncert pt. „Najpiękniejsze melodie świata”, na program którego złożyły się utwory z gatunku ambitnej muzyki rozrywkowej, jak również znane i lubiane melodie filmowe i musicalowe. Przeżyliśmy wyjątkową podróż po różnych stylach i gatunkach muzycznych z wyjątkowymi artystami, trzema polskimi tenorami, podziwianymi i oklaskiwanymi na scenach operowych, operetkowych i estradach Polski, Europy i całego świata: Bogusławem Morką, Mirosławem Niewiadomskim i Mariuszem Rutą. Akompaniował im kameralny Zespół Bogna Band pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej, który z mocą rozpędzonej tytułowej kolejki w instrumentalnej wersji utworu włoskiego kompozytora Luigiego Denzy „Funiculi, funicula” zabrał zgromadzonych gości w piękną i ekscytującą muzyczną podróż.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.”

 

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.