Imieniny Świętej Zofii- Relacja

W dniu 15 maja 2018 roku w Bobowej odbyła się Uroczystość związana z patronką miasta Bobowa- Świętą Zofią. Imieniny Świętej Zofii zgromadziły tłumnie przybyłych mieszkańców miasta, gminy i okolic.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, Burmistrz Bobowej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz Rada Duszpasterska.

Wydarzenie rozpoczęło się procesją z kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Bobowej do kościoła pw. Świętej Zofii w Bobowej. W procesji wzięli udział wierni, ministranci, lektorzy, Dziewczęca Służba Maryjna, dzieci komunijne, mieszkańcy i uczniowie niosący feretrony i sztandary, Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobowej druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, Bractwo Kurkowe z Gorlic, Bractwo Rycerskie z Bobowej, przedstawiciele władz miasta oraz powiatu, duszpasterze, siostry zakonne oraz mieszkańcy gminy i zaproszeni goście.

Procesja zakończyła się przed wejściem do odrestaurowanej świątyni, gdzie święta Zofia wraz z trzema córkami wręczyła symboliczne klucze do kościoła Jego Ekscelencji ks. Biskupowi.
Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta połączona z poświęceniem odrestaurowanego kościoła pw. Świętej Zofii  pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Biskup podczas homilii podkreślił między innymi jak ważną świętą jest patronka miasta, nauczycielka niepowtarzalnej mądrości, autorytet dla wszystkich do naśladowania – Święta Zofia. Podczas mszy świętej na ręce Biskupa złożono dary: puszkę liturgiczną, lekcjonarze mszalne, obraz wykonany techniką koronki klockowej, chleb, owoce i dary ofiarne.

Po uroczystym nabożeństwie rozpoczęła się część artystyczna wielkiego wydarzenia – Piknik Rodzinny, który został zorganizowany na terenie ulicy Świętej Zofii.

Konferansjerami wydarzenia byli: ksiądz Jarosław Kokoszka i Pani Małgorzata Molendowicz. Piknik rozpoczął się powitaniem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Następnie na scenie Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki wraz z Burmistrzem Bobowej Panem Wacławem Ligęzą złożyli życzenia oraz wręczyli prezent i kwiaty Biskupowi z okazji zbliżających się imienin.

Podczas pikniku swoje aktorskie, taneczne i muzyczne talenty zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobowej, uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, uczennica ZSZ w Bobowej oraz Dziewczęca Służba Maryjna.

Podczas wydarzenia na wszystkie Zofie czekała niespodzianka z okazji ich imienin.  Imienniczki patronki miasta otrzymały kwiaty wraz z życzeniami z rąk  Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, Proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Mariana Chełmeckiego oraz Burmistrza Bobowej Pana Wacława Ligęzy.
Podczas wydarzenia przybyli goście mogli próbować przygotowanego jadła, które serwowała Spiżarnia Babci Zosi oraz Gminna Jednostka Usług Komunalnych. Najmłodsi jak i ci starsi mogli grać w „Zośkę”, czy brać czynny udział w licznych konkursach m.in.: plastycznym, czy quizie wiedzy o Świętej Zofii. Wiedzę na temat patronki miasta zebranym przybliżyła Pani Barbara Kowalska, która zapoznała gości z legendami i opowieściami związanymi z Świętą Zofią.
Imieniny Świętej Zofii zakończyła wspólna zabawa przy muzyce gwiazdy wieczoru, którą był Zespół Tit-Bit.