Golgota Wschodu – o zbrodni Katyńskiej – akademia w Szkole Podstawowej w Brzanie

25 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca tragiczny kwiecień w historii naszego narodu. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy II Gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy Tomasza Magiery. Młodzież szkolna zebrana na sali gimnastycznej miała okazję przypomnieć sobie prawdę o zbrodni Katyńskiej wykonanej na narodzie polskim przez NKWD.

Scenariusz słowno – muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni oraz wiersze. Został odczytany fragment pamiętnika ofiar Katynia, dotyczący ostatnich chwil życia. Wykonanie przez solistów pieśni patriotycznych wprawiało zebranych w podniosły i pełen zadumy nastrój, a recytacja utworów poetyckich dodatkowo nadała powagi chwili.

Miesiąc kwiecień nazwany – Miesiącem Pamięci Narodowej – jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.

Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Na zakończenie akademii głos zabrał pan dyrektor Andrzej Skórski – Musimy pamiętać o tych Wielkich Polakach, którzy z miłości do Ojczyzny oddali w 1940 roku to co mieli najcenniejszego – życie – powiedział i podziękował za przygotowanie akademii.