Do wód, do gór, do . . . Wysowej Zdrój ! Uczniowie SP Sędziszowa na wycieczce szkolnej

             

           Dnia 3-4czerwca 2019 roku w Naszej Szkole, odbyła się dwudniowa wycieczka do Wysowej Zdrój. W której brali udział uczniowie klas V-VIII. Opiekę nad nimi sprawowali p. Grażyna Marszał, p. Rafał Rybowicz oraz  p. Lucyna Gawlik- Bajorska.

         Celem wycieczki było między innymi poznanie ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i krajobrazowym Wysowej Zdrój. Rozwijanie zainteresowań turystycznych i krajoznawczych uczniów. Propagowanie aktywnego, zdrowego i kulturalnego spędzania czasu wolnego. Rozwijanie sprawności fizycznej uczniów. Rozbudzanie nowych zainteresowań oraz integracja młodzieży.

     Wysowa-Zdrój leży w śródgórskiej dolinie rzeki Ropy. Otaczają ją zalesione wzniesienia Gór Hańczowskich należące do Beskidu Niskiego. Miejsce to posiada ciekawe tereny spacerowe i wyznaczone trasy turystyczne.

      Program wycieczki był bagaty w atrakcje. I tak po dotarciu na miejsce noclegu, którym były domki Nad Ripką. Znajdujące się o nad brzegiem potoku Ripka w centrum miejscowości uzdrowiskowej. I po pozostawieniu bagaży wyruszyliśmy szlakiem turystycznym. Celem naszej wyprawy była Góra Jawor, która jest świętym miejscem kultu dla prawosławnych i grekokatolików, gdzie stoi cerkiew/kaplica pw.Opieki Bogarodzicy.

    W drodze powrotnej w centrum miejscowości zjedliśmy pyszny obiad w karczmie Dziurnówka. Następnie zrobiliśmy zakupy w pobliskim sklepie, by wieczorem zapalić grilla. Popołudnie poświęciliśmy na gry i zabawy na terenie w którym nocowaliśmy.

     Drugiego dnia wycieczki wybraliśmy się do Jaskini Solno-Jodowej. Baśniowe wnętrze grot i panujący wewnątrz mikro klimat, wpłynął kojąco i leczniczo na nasze ciało i umysł. Nie mogliśmy ominąć w naszym programie Pijalni Wód Mineralnych, by skosztować wód ze źródeł: Anna, Franciszek, Henryk, Józef II oraz Słone.

         Nasz pobyt w Wysowej – Zdój zakończyliśmy posiłkiem w pizzerii . Zmęczenia ale pełni wrażeń I pozytywnych emocji wróciliśmy do szkoły.