Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021

Z inicjatywy Burmistrza Bobowej w niedzielę 4 lipca 2021 r. o godzinie 14.00 na bobowskim Rynku odbyły się „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”.
Dni Bobowej z Kulturą Żydowską to ciekawe wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych w gminie Bobowa. Podczas tegorocznej edycji imprezy obecni byli: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza wraz z małżonką, Radna Województwa Małopolskiego Pani Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała, Radny Powiatu Gorlickiego Pan Adam Urbanek wraz z małżonką, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej Pani Małgorzata Molendowicz, Sekretarz Gminy Bobowa Pani Zdzisława Iwaniec, radni gminy Bobowa, wikariusz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. Jarosław Kokoszka, prezes Stowarzyszenia GRYF Pan Lucjan Broniek, dyrektorzy szkół i instytucji, pracownicy urzędu miejskiego Bobowej, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Bobowa.

Podczas tegorocznych Dni Bobowej z Kulturą Żydowską zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania prelekcji dotyczącej historii Żydów w Bobowej wygłoszonej przez Pana Janusza Michalika – konferansjera niedzielnego wydarzenia, posłuchać na żywo muzyki klezmerskiej oraz spróbować tradycyjnej żydowskiej potrawy. Program kulinarno – muzyczny o tematyce żydowskiej odbywał się z udziałem zespołu klezmerskiego „Klezmer Trio”. Pokaz podzielony był na dwie części, które odbywały się równocześnie. Podczas gdy na scenie odbywał się koncert z tradycyjnymi piosenkami żydowskimi w języku jidysz, obok sceny Pani Karolina Kowalewska – uczestniczka programu „Master Chef” przyrządzała tradycyjny specjał kuchni żydowskiej – czulent, który później mieli okazję skosztować wszyscy uczestnicy imprezy.

Spacer śladami kultury żydowskiej w Bobowej był kolejnym punktem programu. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić miejsca pamięci kultury żydowskiej – Synagogę, Cmentarz Żydowski, Dom Landaua, wystawę zdjęć i pamiątek żydowskich.

Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF oraz Centrum Promocji i Kultury Gminy Bobowa.
Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.