11 listopada w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Wyspiańskiego

Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Prześladowani Polacy, skazani na tułaczkę, nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami. I przyszedł taki czas – dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. A później mimo wielu podziałów potrafiliśmy się zjednoczyć, tworząc na nowo dumne Państwo Polskie.

101 rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy spotkaniem, które wypełnił ciekawy montaż słowno-muzyczny ukazujący tamten trudny czas i jego bohaterów.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie, miesiącu szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy… Pamiętamy również o tych, którzy ponad wiek temu życiem zapłacili za naszą dzisiejszą wolność.

Uroczystość przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Beaty Serafin-Forczek oraz księdza Jarosława Kokoszki. Utwory wokalno-muzyczne opracował Pan Jakub Gagatek,
stosowne dekoracje – Pani Janina Maliniak i Maria Gucwa.

opracował: Janusz Średniawa