Poradnik: Jak palić bez dymu?
Jak palić czyściej węglem i drewnem
Dym i smród to pierwsze z czym kojarzy się węgiel i drewno. Tutaj podważamy tę oczywistą oczywistość. Dym powinien się spalać, bo to bardzo kaloryczna część paliwa. Wyrzucamy go kominami, bo znamy tylko jedną, kiepską technikę palenia, która powoduje wściekłe kopcenie. Na szczęście są też lepsze techniki palenia, dzięki którym twój kocioł lub piec, choćby stary i brzydki, jeszcze dzisiaj zacznie spalać węgiel i drewno dopalając dym. Tym sposobem zima będzie cieplejsza, tańsza i nie będzie już cuchnąć.
Prawidłowe spalanie to bezdymne spalanie
Nie istnieje żaden niedymiący węgiel kamienny czy drewno. Spalając jedno i to samo paliwo możemy albo dusić się dymem, albo ten dym spalać. Nowoczesne kotły automatyczne spalają dym, bo fabrycznie zastosowano w nich poprawną technikę palenia. Technikę tę można przenieść także do innych pieców i kotłów czy nawet ogniska.
Rozpalanie od góry — instrukcja krok po kroku
Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla oraz drewna w najprostszych piecach i kotłach. Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować ten sposób palenia, zajrzyj najpierw do artykułu wyjaśniającego sposób działania oraz zalety rozpalania od góry.
Nawet w starym kotle można też palić bez dymu, bo dym to niespalone paliwo, a dokładniej 30–70% tego paliwa. O tym, czy dym się spala, czy ucieka kominem, decyduje nie wiek pieca ani cena paliwa, lecz sposób palenia.
Niestety przez lata nikt nam nie mówił, że z dymem wyrzucamy do atmosfery ciężkie pieniądze, ani jak tego unikać. Wszystkiego, co potrzebne do ucywilizowania swojej kotłowni, dowiesz się z poniższych artykułów.
Dlaczego piec kopci?
Czy naprawdę każdy piec, który nie kosztował 10 tysięcy musi mocno dymić? Ile kosztuje cię kopcenie i jak najprościej tego uniknąć?
Jak palić czysto nawet w dziurawym wiadrze
Proste piece i kotły mogą kopcić. Mogą, ale nie muszą, jeśli obsługuje je rozumna osoba, która dowiedziała się, jak palić, by nie kopcić. Jest kilka prostych metod, z których każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak wyregulować kocioł zasypowy
Nawet najprostszy kocioł ma kilka tajemniczych klapek, śrubek i wajch albo nadmuch i sterownik. Od tego, czy umiesz się nimi właściwie posługiwać, zależy wprost jak ciepło masz w domu, ile za to płacisz oraz ile potu i łez zostawiasz w kotłowni. Prawidłowo wyregulowany kocioł nie ma problemów z rozpaleniem, nie kopci, nie wybucha i nie zatyka komina.
Kiedy i jak długo palić, aby w domu było ciepło
Oszczędnościowe marznięcie jest półprawdą — owszem, marzniesz, ale nie oszczędzasz tak jak ci się wydaje. By połączyć komfort i jak najniższe koszty ogrzewania, trzeba unikać zarówno przegrzewania jak i wychładzania budynku.
Wszystkie plagi ogrzewania węglowego
Brud, smród, smoła, sadza, wybuchy w kotle — wydaje się, że to normalne i nieuniknione elementy palenia węglem czy drewnem, bo przecież są tak powszechne. Guzik prawda! Wystarczy zacząć prawidłowo palić i większość problemów znika jak ręką odjął.
Czym bezpiecznie i legalnie palić w piecu
W domowym kotle nie można spalać wszystkiego. Przy spalaniu z pozoru niewinnych materiałów twój komin wypuszcza trucizny gorsze niż kombinat chemiczny. Najpierw faszerujesz nimi siebie i rodzinę. Jeśli zdrowie najbliższych jest ci obojętne, to licz się przynajmniej z mandatem, bo ściganie tego procederu z roku na rok działa coraz lepiej.
grafika i tekst – źródło: http://czysteogrzewanie.pl