Nabór uczestników do projektu pn. „Instalacja paneli fotowoltaicznych na terenie Gminy Bobowa”

Informujemy, że Gmina Bobowa będzie ubiegać sie o przyznanie pomocy w ramach działania 321  ,,Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, służących do wytwarzania energii, w szczególności energii elektrycznej lub cieplnej,  z przeznaczeniem na potrzeby własne.

W ramach konkursu można starać się o dofinansowanie wniosków na budowę mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii na budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach prywatnych. Warunkiem jest jednak fakt, iż wytworzona energia ma służyć do zasilania wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku mieszkalnego lub budynku użyteczności publicznej i nie może przekroczyć ilości energii większej niż wynosi zużycie tej energii przez gospodarstwo domowe lub obiekt użyteczności publicznej a łączna moc zainstalowana tej instalacji nie może przekroczyć 40 kW mocy elektrycznej. Panele fotowoltaiczne będą więc mogły być montowane na obiektach prywatnych, pod warunkiem, że wytworzona przez nie energia będzie wykorzystywana tylko na potrzeby gospodarstwa domowego.

Kwota przeznaczona na budowę mikroinstalacji prosumenckich w skali kraju wynosi 20 475 000 euro, co w szacunkowym przeliczeniu pozwoli dofinansować ok. 102 projektów z całej Polski, z założeniem, iż maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu może wynieść 200 000 euro, przy poziomie dofinansowania do 90% kosztów kwalifikowanych (bez podatku VAT). Z uwagi na ograniczone środki finansowe dofinansowanie  w pierwszej kolejności otrzymają tylko trzy gminy z terenu całego Województwa Małopolskiego. W związku z powyższym realizacja projektu pn. „Instalacja paneli fotowoltaicznych na terenie Gminy Bobowa”  uzależniona jest od otrzymania przez Gminę Bobowa dofinansowania. Zakładając jednak pozytywne rozstrzygnięcie, szacuje się objęcie projektem 1 budynku użyteczności publicznej oraz ok. 25 gospodarstw domowych w zakresie instalacji paneli fotowoltaicznych.

Właściciele nieruchomości znajdujących sie na terenie Gminy Bobowa zainteresowani udziałem w projekcie zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem udziału gospodarstw domowych w projekcie pn. „Instalacja paneli fotowoltaicznych na terenie Gminy Bobowa” – zał. nr 1 do Zarządzenia nr 42/2015 Burmistrza Bobowej z dnia 14 maja 2015 r.

Wnioski dotyczące uczestnictwa w projekcie przyjmowane będą do 19.05.2015 r. na dzienniku podawczym Urzędu Miejskiego w Bobowej,  w godzinach pracy urzędu tj. 7.30 – 15.30. Wnioski które wpłyną po wyżej wymienionej dacie nie będą rozpatrywane.

W przypadku pozyskania dofinansowania, realizacja projektu planowana jest najpóźniej do dnia 30.09.2015r. Instalacja montowana będzie przez wykonawcę wyłonionego w trybie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Beneficjentem oraz realizatorem projektu będzie Gmina Bobowa. W związku z tym instalacja fotowoltaiczna w okresie trwałości projektu tj. 5 lat od dnia przyznania pomocy, będzie stanowić własność Gminy Bobowa i przez ten czas zostanie użyczona do użytkowania właścicielowi budynku.

Szacowany koszt jednej instalacji to 25 000,00 zł – 30 000,00 zł. W przypadku realizacji projektu, mieszkaniec objęty projektem powinien dysponować środkami na poziomie ok. 20% tej kwoty, którą będzie obowiązany wpłacić na rachunek gminy Bobowa na poczet gwarancji udziału w projekcie. Wysokość wpłat ustalona zostanie po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i stanowić będzie sumę  10% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez gminę w związku z udziałem zainteresowanej osoby w projekcie oraz 100% kwoty VAT i 100% kosztów niekwalifikowanych ( w razie ich wystąpienia) w odniesieniu do kosztów inwestycji na budynku poszczególnej osoby.

Koszty kwalifikowane udziału w projekcie obejmują: koszt wykonania programu funkcjonalno-użytkowego z szacunkowym zestawieniem kosztów, koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, koszt usługi nadzoru inwestorskiego.

WAŻNE:

Moc zainstalowanych urządzeń określona będzie na podstawie analizy zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną, sporządzona na podstawie danych o zużytej energii za wcześniejszy okres rozliczeniowy. Cała wytworzona energia musi być zagospodarowana w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że zużycie wyprodukowanej energii w 100 % na potrzeby własne danego użytkownika mikroinstalacji jest równoznaczne z brakiem możliwości odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii w okresie 5 letniej trwałości projektu.

KOMPLET DOKUMENTÓW (zip)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *