Jak się ubrać w książkę, czyli sleeveface w bibliotece szkolnej
Sleeveface – to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.
Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006 i został upowszechniony przez Johna Rostrona i Carla Morrisa. Samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza z wykorzystaniem płyt winylowych i upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.
Uczniowie Zespołu Szkół w Siedliskach pod kierunkiem bibliotekarki Magdaleny Przetacznik mieli okazję uczestniczyć w projekcie: „Jak się ubrać w książkę, czyli sleeveface w bibliotece szkolnej”. Najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem, oglądali przykładowe zdjęcia. Potem przeszli do samodzielnych prób stworzenia własnego sleeveface: wybierali książki, robili zdjęcia, obrabiali je.
W efekcie powstały prace, które zostały zgłoszone do konkursu organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Gorlicach. W konkursie wzięło udział 65 uczestników z 14 szkół powiatu gorlickiego. Z naszej szkoły zgłoszonych zostało 8 prac.
11 maja 2016 roku jury konkursu w składzie:
Przewodnicząca – Maria Cieśla – Kierownik Filii PBW w Gorlicach, Piotr Gajda – Inspektor w Wydziale Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach, fotografik, Janusz Fiega – fotografik, właściciel Studia Fotograficznego „FOTO-FENIKS”
rozstrzygnęło konkurs.
Aż 4 z przesłanych prac otrzymało wyróżnienia.
Oto wyróżnione prace:
Kamil Motyka, Anna Sarkowicz, Marcin Feliks; tytuł pracy: „Zołzunie”
Natalia Wróbel, Karolina Kafel, Natalia Marszał; tytuł pracy: „Przekleństwo Odi”
Sabina Martuś, Jolanta Ziomek; tytuł pracy: „Złodziejka książek”
Magdalena Ziaja; tytuł pracy: „Jajko księżyca”
Pozostałe prace:
Kamil Motyka, Anna Sarkowicz, Michał Ligęza; tytuł pracy: „Ten obcy”
Julia Fryczek oraz Natalia Wróbel, Karolina Kafel; tytuł pracy: „Jak pomóc dziecku z ADHD”
Karolina Kafel oraz Natalia Wróbel, Natalia Marszał; tytuł pracy: „W imię miłości”
Bartłomiej Wojna, Kamil Motyka; tytuł pracy: „Wujek Karol”
Magdalena Ziaja: tytuł pracy: ”Pozłacana rybka”