Historyk Michał Kalisz walczy o tytuł ”Sądeckiego autora” w 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora
Do 6 września można głosować na kandydatury w IX Konkursie Literackim o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Każdy może wskazać swoje typy w dwóch kategoriach: „Sądecki Autor” i „Książka o Sądecczyźnie”. Chodzi o publikacje wydane w 2020 roku.
W tym roku, w regulaminowym czasie, do konkursu zgłoszono dwunastu autorów oraz trzydzieści cztery książki. Pod głosowanie dopuszczonych zostało 12 autorów i 34 książki. Konkurs o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora organizuje Społeczno Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.
Michał Kalisz walczy o tytuł ”Sądeckiego autora” w 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Z wykształcenia jest historykiem i prawnikiem. Z zamiłowania to kolekcjoner i regionalista. Podchodzi ze Stróż. Pracownik rzeszowskiego oddziału IPN. W ramach swoich obowiązków służbowych prowadził działalność naukową i edukacyjną, między innymi w ramach projektów badawczych: ”Zagłada Żydów na ziemiach polskich”, ”Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej” oraz ”Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko-żydowskie w latach 1914–1989”. Prowadził wykłady z zakresu historii najnowszej Polski, swoją wiedzę poszerzając podczas licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych.
Autor publikował między innymi w ”Biuletynie IPN” i ”Roczniku Sądeckim”. Jego zainteresowania koncentrują się na zagładzie Żydów i stosunkach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. W swoich publikacjach wielokrotnie podejmował temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Udzielał również merytorycznej pomocy osobom starającym się o przyznanie dla siebie lub swoich bliskich tytułu ”Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanego przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, a także współpracował z Kancelarią Prezydenta RP opracowując dokumentację do odznaczeń państwowych dla osób zaangażowanych w udzielanie pomocy Żydom w czasie II wojny. Owocem tej działalności jest uhonorowanie przeszło 80 osób wysokimi odznaczeniami państwowymi przez Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. Współtwórca scenografii Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Jego imponujący dorobek literacki obejmuje publikacje takie jak: Adolf Boratyński. Moje Stróże, zapiski i wspomnienia czasu wojny i okupacji 1939–1945 (2006), Franciszek Banaś, Moje wspomnienia (2009), Wincenty Witos 1874 – 1945, (2010), Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939 – 1945 (2015 i 2020 – wydanie drugie).
Można ZAGŁOSOWAĆ ONLINE (wypełniając elektroniczny formularz) oraz wysyłać SMS na numer przyporządkowany danej kandydaturze:
Kategoria „Sądecki Autor”:
Michał Kalisz SMS o treści NKA.5 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto)
Kategoria „Książka o Sądecczyźnie”:
Formularz – „Książka o Sądecczyźnie”
„Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945” (wydanie II uzupełnione) Michał Kalisz, Elżbieta Rączy SMS o treści NKK.18 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto)
Głosowanie zakończy się 6 września o godz. 8.
Źródło: sadeczanin.info