Czy wiesz, co to jest GOZ? – kreatywna edukacja ekologiczna w SP Bobowa
Co to jest GOZ? – takim pytaniem rozpoczęła się nietypowa lekcja biologii klasy 7b Szkoły Podstawowej w Bobowej przeprowadzona przez przedstawicieli Fundacji Chlorofil. Dodajmy, że Fundacja Chlorofil organizuje gratisowe eko warsztaty o odpadach i recyklingu dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych powiatu gorlickiego, na które szkoła się zgłosiła.
Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest GOZ, musimy zrozumieć, że cała nasza gospodarka opiera się na liniowym paradygmacie wykorzystania surowców. Wydobywamy je, przetwarzamy, produkujemy z nich potrzebne nam rzeczy, które używamy, a pod koniec ich życia – utylizujemy, niszczymy, wyrzucamy na wysypiska.
Taki proceder nie może funkcjonować w nieskończoność. Zakłada on, że surowce nigdy się nie wyczerpią, a odpady zawsze będzie gdzie wyrzucić, co oczywiście jest niemożliwe.
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest odpowiedzią na te wyzwania. W obiegu zamkniętym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, całkowicie wyeliminowany jest odpad. W GOZ nie ma odpadów – są tylko surowce. Oczywiście niektóre materiały się zużywają i nie da się je wykorzystywać w nieskończoność, dlatego tak ważna jest redukcja liczby odpadów.
Wróćmy do przeprowadzonych w klasie 7b w poniedziałek (18.10.2021) eko warsztatów. Warsztaty trwały dwie jednostki lekcyjne, składały się z części teoretycznej (45 minut) i praktycznej (45 minut).
Podczas części teoretycznej uczniowie dowiedzieli się, co to jest GOZ, jak poradzić sobie z plastikowymi śmieciami, jak projektować rzeczy, aby nadawały się do recyklingu, co to jest zasada 5R (Refuse czyli odmawiaj, Reduce czyli ograniczaj się, Reuse czyli użyj ponownie, Recycle czyli segreguj śmieci, Rot czyli kompostuj), co oznacza filozofia “zero waste” oraz jak i po co działają banki żywności.
Podczas części praktycznej uczniowie projektowali trasę oraz kartę zadań ścieżki edukacyjnej na temat GOZ wykorzystując materiały z wygenerowanym kodem QR. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie problematyką odpadów i sposobem ich ponownego wykorzystania, zadawali wiele pytań, byli bardzo dociekliwi.
Wypracowane przez uczniów na warsztatach materiały zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej na gazetce ściennej Szkolnego Koła LOP.
Opiekunowie SK LOP