W Bobowej wyłoniono kulinarne produkty lokalne

Gmina Bobowa w ostatnią sobotę zyskała aż siedem niepowtarzalnych i unikalnych kulinarnych produktów lokalnych. Wszystko za sprawą konkursu zorganizowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, który wyłonił niepowtarzalne dania kuchni polskiej oparte na lokalnej tradycji i recepturze.

Na hali sportowej w Bobowej, na specjalnie przygotowanych stoiskach, zmierzyły się ze sobą panie z Kół Gospodyń Wiejskich – Bobowa-Berdechów, Brzana, Jankowa, Sędziszowa, Siedliska, Stróżna oraz Wilczyska.

„Bobowskie Popisy Kulinarne”, bo o nich mowa miały na celu na nowo odkryć potrawy o unikalnym smaku, które niegdyś były przygotowywane przez lokalną społeczność. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały przed komisją konkursową swoje specjały w postaci: „Siedliskiego Cebulaka z Boczniakiem”, „Pstrąga w maśle czosnkowo-koperkowym z nutą rozmarynu z patelni”, „Żur na zakwasie stróżniańskim”, Kichę w chlebowym garze”, „Żurek na zakwasie wiejskim”, Dziczyznę z pieczonymi ziemniakami i surówką” oraz „Pierogi z wędzoną śliwką”.

Wszystkie potrawy zostały wykonane według kryteriów konkursowych odnoszących się do: lokalności pochodzenia składników, tradycji i dziedzictwa kulinarnego, walorów smakowych i estetycznych, walorów odżywczych i zdrowotnych, unikalności i innowacyjności, potencjału promocyjnego oraz jakości i bezpieczeństwa, co oznacza, że tym samym zostały wpisane na specjalną Listę Lokalnych Produktów Kulinarnych Gminy Bobowa.

Konkurs odbył się w świątecznej atmosferze przy muzyce w wykonaniu regionalnego zespołu pieśni i tańca „Mała Koronka”.

W swoim przemówieniu Marcin Wąs, burmistrz Bobowej podkreślał rolę Kół Gospodyń Wiejskich w podtrzymywaniu lokalnych tradycji:

– Koła Gospodyń Wiejskich to prawdziwy skarb naszej gminy – Panie z KGW występują nie tylko w roli strażniczek tradycji, ale także jako grupy inspirujące lokalną społeczność, zachęcające do działania i aktywności kulinarnej, a jednocześnie promujące naszą kulturę. Dzisiejszy konkurs, w którym zobaczymy efekty pracy Kół Gospodyń Wiejskich, jest doskonałym dowodem na to, że tradycje kulinarne mogą być mostem łączącym pokolenia i miejscowości. To wyjątkowe wydarzenie jest dla nas wszystkich okazją, by wspólnie celebrować bogactwo lokalnych tradycji kulinarnych, promować współpracę, kreatywność i dzielenie się pasją – mówił burmistrz.

Udział w „Bobowskich Popisach Kulinarnych” wzięli między innymi: Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Mularczyk – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Mariusz Bożyk, reprezentujący Ryszarda Wilka – Posła na Sejm RP, Jadwiga Wójtowicz – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, a także przedstawiciele lokalnych firm i instytucji.

Koła Gospodyń Wiejskich miały na przygotowanie swoich konkursowych potraw dokładnie 45 minut, po czym zaprezentowały swoje produkty przed jury.

Pierwsze miejsce zdobyło KGW Wilczyska za swoją „Dziczyznę z pieczonymi ziemniakami i surówką”. Drugie miejsce przypadło KGW Brzana za „Pierogi z wędzoną śliwką”, a trzecie zdobyło KGW Stróżna za „Żur na zakwasie stróżniańskim”. Oprócz okolicznościowych dyplomów i pucharów, zwycięzcy odebrali także: grill elektryczny, frytkownicę beztłuszczową oraz zestaw patelni. Pozostałe Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały wyróżnienia, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali przenośne kuchenki elektryczne.

W składzie jury znaleźli się przedstawiciele lokalnych restauracji i firm cateringowych: Jadwiga Wiejaczka – właścicielka Restauracji „Galicja” w Bobowej, Dominika Ligęza – właścicielka firmy cateringowej „Słodka Sztuka”, Karolina Szambelan – właścicielka firmy cateringowej „KG Partners”, Jan Wąsowski – właściciel restauracji „Śliwkowa Bobowa” oraz Marcin Szczepanek – właściciel firmy „Ostoja”.

Po ogłoszeniu wyników i nagrodzeniu zwycięzców oraz uczestników konkursu odbyła się druga część kulinarnego wydarzenia, czyli „Świąteczne Pichcenie Bobowskie”, które było namiastką przygotowań do bożonarodzeniowego Jarmarku w Bobowej. W ramach „Świątecznego Pichcenia Bobowskiego”, Koła Gospodyń Wiejskich wraz z przedstawicielami lokalnej władzy samorządowej oraz zaproszonymi gośćmi przygotowywali tradycyjne świąteczne potrawy.

Uczestnicy tej kulinarnej inicjatywy na żywo mogli oceniać kulinarne umiejętności zaproszonych do zabawy gości, ale też mogli skosztować przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich świątecznych potraw.

Oprócz tych wszystkich emocji kulinarnych, była przygotowana także strefa dla najmłodszych, gdzie dzieci mogły korzystać ze zjeżdżalni dmuchanych, znalazły się tam także stanowiska z popcornem i watą cukrową oraz stolik z animacjami, ale również tron świętego Mikołaja, gdzie można było zrobić sobie z nim i towarzyszącymi mu śnieżynkami, wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego. Swoim patronatem tę inicjatywę objął Burmistrz Bobowej Marcin Wąs. Partnerem głównym wydarzenia było Województwo Małopolskie. Patronat medialny objęli: naszabobowa.pl oraz bobowa24.pl. Sponsorami wydarzenia byli: Bank Spółdzielczy w Grybowie, firma „Szpila”, firma „POLFIN” oraz firma „Libropol”.

Przed mieszkańcami gminy już wkrótce kolejne przedsięwzięcie świąteczne – Jarmark bożonarodzeniowy, który odbędzie się 21 grudnia (w sobotę) na placu targowym w Bobowej. Jarmark zaczyna się od godziny 9:00. Na jarmarku znajdą się stoiska tematyczne – rękodzieła, światełka, ozdoby, ciasta, wędliny, gorąca czekolada, oscypki i wiele innych świątecznych przysmaków. Dla najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji, wśród których będą między innymi przejazdy mini-konikami. Wszystko odbędzie się przy muzyce kolęd na żywo.

Tekst: Daniel Kozik

Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa