SP Bobowa realizuje ekologiczny projekt „Bądź EkoFanem”
We wrześniu br. grupa 20 uczniów z klas 6-8 Szkoły Podstawowej w Bobowej pod opieką Pani Jolanty Połeć wzięła udział w ekologicznym projekcie o nazwie „Bądź EkoFanem” współfinansowanym ze środków Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Głównym celem projektu było uświadomienie dzieciom i młodzieży, jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona zasobów wodnych.
W ramach projektu uczniowie wybrali się nad rzekę Białą, z której pod okiem nauczycieli pobrali próbki wody i gleby do badań laboratoryjnych. Dodatkowo uczniowie będąc nad rzeką posprzątali wybrany odcinek brzegowy.
W szkole pod kierunkiem nauczyciela chemii – Pani Justyny Wiejaczki przeprowadzili badania za pomocą przekazanych do szkoły przyrządów pomiarowych. Następnie opisali wyniki badań dokonując oceny jakości rzeki Białej.
Na zakończenie projektu uczniowie wzięli udział w bezpłatnej wycieczce edukacyjnej i zajęciach warsztatowych o tematyce ekologicznej na terenie pięciogwiazdkowego Hotelu Heron w Siennej, położonego w malowniczym zakątku ziemi sądeckiej, bezpośrednio nad Jeziorem Rożnowskim. Wycieczka odbyła się w sobotę, 26 września 2020 r., a uczniami podczas wycieczki opiekowały się: Pani Jolanta Połeć i Pani Anna Marczyk.
W Hotelu Heron uczniowie spotkali się ze znanym podróżnikiem – Panem Aleksandrem Doba, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej wyłącznie dzięki sile mięśni. Dodatkowo opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Jezioro Bajkał. Za swoje niezwykłe zasługi zdobył miano „Podróżnika Roku 2015” National Geographic. Warto dodać, że Ocean Atlantycki przepłynął kajakiem trzykrotnie i planuje kolejną podobną wyprawę. Pan Aleksander Doba okazał się bardzo miłym człowiekiem, ciekawie opowiadał o swoich niesamowitych podróżach, chętnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zadawane mu pytania, nawet te krępujące. Pisał dedykacje, dawał autografy, pozował do zdjęć wraz z uczniami.
Po spotkaniu z podróżnikiem uczniowie uczestniczyli w przeróżnych warsztatach. Szyli woreczki z pachnącą lawendą. Własnoręcznie budowali domki dla owadów używając do tego wyłącznie naturalnych surowców takich jak: cegła, drewno, szyszki. Mieli też czas na zajęcia ruchowe i naukę strzelania z łuku pod okiem doświadczonego trenera. Ponadto uczniom zapewniono smaczny i zdrowy poczęstunek, który spożywali na tarasie z widokiem na jezioro.
Wszyscy wrócili do domu uśmiechnięci i zadowoleni, gdyż program wycieczki był bardzo bogaty i pełen atrakcji.