Wystawa „Od forbotek do Wesela”

W Muzeum Regionalnym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gorlicach dostępna jest nowa wystawa czasowa zatytułowana „Od forbotek do Wesela”.

50 lat temu na ekrany wszedł film w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. „Wesele”. Jest to ekranizacja dramatu Stanisława Wyspańskiego. W produkcji tej wystąpili członkowie zespołu pieśni i tańca „Koronka” z Bobowej. Starościnę weselną zagrała pani Zofia Wojna, primo voto Feć z Siedlisk.

Na podstawie spisanych przez nią wspomnień, których fragmenty znalazły się na ekspozycji, można między innymi dowiedzieć się, że dawniej kobiety nazywały koronki „forbotkami”.

Podczas otwarcia tej niezwykłej wystawy, której dokonała pani Katarzyna Liana Kustosz Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach dziękowała wszystkim za przybycie i przekazała głos rodzinie pani Zofii Wojny. Dzięki jej wsparciu, a w szczególności pana Zygmunta Fecia, możemy przypomnieć postać i dorobek Zofii Wojny jako cenionej twórczyni ludowej, koronczarki i organizatorki życia społecznego w Bobowej.
Wśród licznych gości obecnych na wernisażu byli m.in.: pan Witold Kochan Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, pan Jerzy Nalepka Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego, pani Joanna Kalisz-Dziki Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.

Pani Zofia Wojna urodziła się 18 marca 1899 roku w Stróżnej i już od najmłodszych lat wykonywała serwety z koronki klockowej. Była współorganizatorką wielokrotnie nagradzanego zespołu pieśni i tańca „Koronka”, pełniąc w nim funkcję kierownika artystycznego. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Zmarła w 1991 roku.
Na ekspozycji zaprezentowana jest działalność Spółdzielni „Koronka” w Bobowej, której współzałożycielką była pani Zofia. Spółdzielnia zakończyła już swoją działalność, ale nadal są osoby, które wyrabiają koronkę klockową. Do takich pasjonatów – mistrzyń należy pani Jadwiga Śliwa z Bobowej. Jej prace również można podziwiać podczas zwiedzania wystawy.
Dodatkową atrakcją podczas wernisażu wystawy, była możliwość zobaczenia na żywo procesu powstawania koronki dzięki pani Zofii Król z Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa

Wystawa będzie dostępna do 20 kwietnia 2023 roku w Muzeum PTTK w Gorlicach, ul. Wąska 7.
Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa jest partnerem wystawy. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.