Dożynki Gminne 2021

W dniu 22 sierpnia 2021 roku w Bobowej odbyły się Dożynki Gminne.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Sołtys i Rada Sołecka z Brzany, Koło Gospodyń Wiejskich z Brzany, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej koncelebrowaną, której przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Marian Chełmecki.

Po mszy świętej barwne Korowody Dożynkowe uroczyście przejechały na wielofunkcyjny plac miejski przy ul. Grunwaldzkiej w Bobowej. Martyna Maciaszek i Janusz Kieblesz przedstawili i powitali starostów Dożynek Gminnych Państwo Annę i Piotra Kloc.

Następnie Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza serdecznie powitał przybyłych na tę uroczystość gości w osobach: Poseł na Sejm RP Panią Barbara Bartuś, Radnych Powiatu Gorlickiego Pana Jerzego Nalepkę, Pana Adama Urbanka, Pana Krzysztofa Flądro, Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Małgorzatę Molendowicz, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Gorlicach dh Krzysztofa Kosibę, Sekretarz Gminy Bobowa Panią Zdzisławę Iwaniec, Proboszcza parafii ks. dr Mariana Chełmeckiego, radnych, sołtysów, dyrektorów jednostek organizacyjnych, dyrektorów szkół, rolników oraz wszystkich mieszkańców zgromadzonych na dożynkach. Burmistrz podkreślił, że Dożynki to coroczna tradycja, która zwieńcza ciężką pracę rolników, to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika jest to podziękowanie za plony i radość z owoców ciężkiej pracy, a wieńce dożynkowe są pięknym symbolem plonów które rodzi ziemia z których człowiek może korzystać. Pan Wacław Ligęza złożył życzenia rolnikom, mieszkańcom i gościom, aby na ich stole nigdy nie zabrakło chleba, po czym oficjalnie otworzył Dożynki Gminne.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja poszczególnych sołectw i wykonanych własnoręcznie wieńców.

Sołectwo Brzana – gospodarz tegorocznych dożynek zajmuje 885 ha jest największą co do wielkości miejscowością gminy Bobowa.
Brzanę zamieszkuje 1377 osób. Sołtysem wsi jest pan Piotr Kloc.

Wieniec i chleb otrzymał Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza wraz z małżonką.
Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza w dowód wdzięczności i szacunku dla gospodarza naszej Gminy wzorowemu samorządowcowi, przyjaznemu mieszkańcom, który realizuje wizję rozwoju Gminy uwzględniającą dobro mieszkańców i nowoczesne trendy rozwojowe. Dzięki Jego operatywności Gmina rozwija się w szybkim tempie, co przyczynia się do podniesienia poziomu życia mieszkańców, w tym również rolników, bo docenia ciężką pracę w rolnictwie i dba o to, by rolnikom żyło się coraz lepiej. Pani Lidia pracuje zawodowo jako laborantka w przychodni BoMed.

Sołectwo Sędziszowa – jest jednym z mniejszych sołectw gminy Bobowa zajmuje 339 ha. W sołectwie mieszka 562 osób. Sołtysem wsi jest pan Stanisław Tabiś.

Wieniec i chleb otrzymali Państwo Barbara i Marcin Ciepielowscy.
Państwo Ciepielowscy posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 4 ha i dzierżawią 6 ha. Prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą. Są rodzicami sześciorga dzieci udzielają się na rzecz lokalnego środowiska i rektoratu.

Sołectwo Bobowa – Berdechów – zajmuje 720 ha i jest to czwarte co do wielkości sołectwo gminy. Zamieszkuje go 3,127 osób. Jest to najbardziej zagęszczona pod względem zaludnienia na metr kwadratowy miejscowość. Sołtysem Bobowej jest pan Marek Podobiński, a sołtysem Berdechowa jest pani Jolanta Turska.

Wieniec i chleb otrzymali Państwo Jolanta i Andrzej Turscy.
Państwo Turscy są rodzicami dwóch synów, pan Andrzej pracuje zawodowo, pani Jolanta jest sołtysem wsi Berdechów ponadto zajmuje się gospodarstwem domowym, udziela się także w Kole Gospodyń Wiejskich.

Sołectwo Jankowa – Zajmuje 684 ha. Mieszka w nim 1103 osób. Sołtysem wsi jest pan Stanisław Bulanda.

Wieniec i chleb otrzymał ksiądz Piotr Pośliński.
Ksiądz Piotr urodził się w Muszynie. Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku. Pierwszą parafią księdza Piotra była Szalowa.
W 2013 roku jako proboszcz objął Parafię Najświętszego Serca Jezusa w Jankowej i 18 sierpnia odprawił w niej pierwszą Mszę Świętą. Uczy religii, prowadzi Dziewczęcą Służbę Maryjną, organizuje pielgrzymki między innymi do Częstochowy i Bruśnika. Poza codziennymi obowiązkami Proboszcza, angażuje się społecznie w działalność OSP w Jankowej oraz pełni funkcję Gminnego Kapelana Straży Pożarnej w Bobowej. Jest członkiem Koła Pszczelarzy w Bobowej. Ponadto wolny czas lubi spędzać wśród zieleni.

Sołectwo Stróżna – zajmuje 795 ha jest to trzecie co do wielkości (obszarowo) sołectwo gminy Bobowa. Sołectwo zamieszkuje 911 osób. Sołtysem wsi jest pani Agnieszka Ligęza.

Wieniec otrzymali Państwo Karolina i Leszek Forczkowie.
Państwo Forczkowie wychowują dwójkę dzieci: córkę Esterę i syna Eryka. Pani Karolina pracuje jako ekspedientka w sklepie odzieżowym, Pan Leszek posiada własną firmę hydrauliczną. Oboje udzielają się społecznie.

Chleb otrzymała Pani Agnieszka Ligęza.
Pani Agnieszka od 2019 roku jest sołtysem wsi Stróżna udziela się także w pracach miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, działa społecznie na rzecz lokalnego środowiska. Z zawodu fryzjerka, obecnie oddaje się pasji wypiekania ciast.

Kosz z owocami otrzymali ks. proboszcz Józef Uryga i radna Urszula Mucha.

Sołectwo Siedliska – zajmuje powierzchnię 882 ha, co plasuje je na drugim miejscu jeśli chodzi o obszar jaki zajmuje w gminie Bobowa. Siedliska zamieszkuje 1584 osób. Sołtysem wsi jest pan Zdzisław Górka.

Wieniec i chleb otrzymali Państwo Celina i Wiesław Job.

Pani Celina jest długoletnim pracownikiem Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, pasjonatka folkoru przez długi okres czasu Kierownik Artystyczny Regionalnego zespołu pieśni i tańca Koronka w Bobowej. Pan Wiesław absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Rzeszowie, od dwudziestu lat piastuje stanowisko dyrektora szkoły w Siedliskach. Są rodzicami syna Dominika.

Sołectwo Wilczyska – jest jedną z mniejszych wsi gminy Bobowa. Zajmuje 680 ha, a mieszka w nim 1080 osób. Sołtysem wsi jest pan Tomasz Tarasek.

Bukiet dożynkowy otrzymał Pan Włodzimierz Mucha.

Pan Włodzimierz Mucha był długololetnim Komendantem Gminnym Zarządu Wiejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gminie Bobowa. Pełnił tę funkcję 31 lat. Realizował swoją pasję życiową w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach oraz jako ochotnik w OSP Wilczyska. Ściśle współpracował z samorządem gminnym poprawiając warunki lokalowe i sprzętowe jednostek. Zawsze stał na straży zdrowia i mienia ludzkiego. Prowadził wiele działań podczas wyjazdów do pożarów, powodzi i innych zdarzeń. Działania drucha Muchy zostały wielokrotnie nagrodzone odznaczeniami strażackimi.

Następnie Starostowie Dożynek Gminnych wręczyli zaproszonym gościom upominki w postaci bochenków chleba w nawiązaniu do obchodzonego święta plonów.
Przez cały czas trwania dożynek Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzany przygotowywały przepyszne dania gorące, kiełbaski z grilla i nie zabrakło także domowego ciasta.
Na dzieci czekały różnorodne atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni, malowanie twarzy, a także słodkości.
Uczestnicy Gminnych Dożynek w Brzanie wspaniale bawili się przy muzyce zespołu „Rąbanka” do późnych godzin nocnych.