APEL PSZCZELARZY

Koło Pszczelarzy w Bobowej, zwraca się z apelem do Rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach, a także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami w nadchodzącym sezonie rolniczym 2021 r.

Przejawem troski o życie pszczół, niech będzie zastosowanie poniższych reguł:

1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne.
2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji.
3. Stosować powyższe zabiegi po zakończonych lotach pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegu na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.
4. Stosując powyższe zabiegi ochrony, należy uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji ogrodów oraz kierunek wiatrów (chodzi o znoszenie cieczy roboczej a w związku z tym podtruwanie nektaru).
5. Dobierać do zabiegów preparaty o możliwie krótkim okresie karencji, (kilkanaście godzin) mimo, iż te nie do końca chronią pszczoły przed zatruciami. Dotychczas nie wynaleziono całkowicie bezpiecznego dla pszczół środka szczególnie w przypadku preparatów owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu waszych plonów o ok. 30-40%, a nam pszczelarzom zapewniają ekologiczne produkty w postaci miodu, pyłku czy kitu pszczelego.

Zarząd Koła Pszczelarzy w Bobowej