Wrażliwi na historię i sztukę – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jankowej zwiedzili Kraków

7 listopada 2017 r. uczniowie klasy VII  Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej wraz z opiekunami wyjechali zwiedzić jedno z najstarszych miast Polski, wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mowa oczywiście o Krakowie. Szkoła Podstawowa w Jankowej przykłada wielką wagę do wychowania swoich uczniów poprzez ich świadome uczestnictwo w życiu kulturalnym i obcowaniu ze sztuką. Wspaniałe karty historii i piękne odcienie sztuki naszej Ojczyzny najlepiej widać i czuć z bliska…

Wycieczka przebiegała zgodnie z ustalonym harmonogramem i przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń. Wielką atrakcją dla dzieciaków była już sama podróż pociągiem.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej był Plac Jana Matejki z pomnikiem Króla Władysława Jagiełły. Następnie wycieczka wspólnie z przewodnikiem udała się pod Barbakan, aby poznać jego historię. Później przez Bramę Floriańską wszyscy dotarli na Rynek Mały, aż w końcu na Rynek Główny. Tutaj dzieci podziwiały Sukiennice, Wieżę Ratuszową, pomnik Adama Mickiewicza i kościół św. Wojciecha. Obowiązkowo zwiedziły także Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Po krótkim posiłku, uczestnicy wycieczki udali się do jednego z najpiękniejszych krakowskich teatrów, aby punktualnie o 11:00 obejrzeć spektakl pt. „Zemsta” wyreżyserowany przez Annę Augustynowicz, na podstawie dzieła mistrza Aleksandra Fredry.

W trakcie dziewięćdziesięciominutowego przedstawienia doskonała gra aktorska, bogata scenografia oraz znakomite efekty dźwiękowe pozwoliły odkryć współczesny przekaz dobrze znanego wszystkim dzieła. Sceniczna adaptacja utworu mówiącego o ludzkich przywarach i słabostkach uświadomiła uczniom, że jest on aktualny i dziś, a na świeżości nie traci ani po dziesięciu, ani po ponad stu latach. Sztuka wywarła na widzach sporo emocji i żadnego z nich nie pozostawiła obojętnym. Po spektaklu uczniowie udali się na Wawelskie Wzgórze. Po drodze obejrzeli dwa piękne kościoły: św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja.

Na koniec został Wawel – siedziba władców polskich. Dzieci z zainteresowaniem zwiedzały mury królującego nad brzegiem Wisły zamku, słuchały opowieści o kolejnych władcach zamieszkujących jego komnaty i chłonęły oddech historii.

Dzięki urozmaiconemu programowi i licznym atrakcjom wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej z Jankowej. Niezwykłe miejsca i zdobyta wiedza posłużą uczniom  nie tylko na zajęciach edukacyjnych, ale i  w życiu codziennym.