Wycieczka edukacyjna do Gorlic

Dnia 20 listopada 2015 roku uczniowie klasy czwartej i szóstej w Brzanie pod opieką p.Beaty Myśliwiec i p. Marii Gryzło udały się na wycieczkę edukacyjną do Gorlic.
Pierwszym etapem było zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach. Uczestnicy poznali życie i działalność Ignacego Łukasiewicza- wynalazcy lampy naftowej.
        Pani przewodnik, Katarzyna Liana, w bardzo interesujący sposób wprowadziła zwiedzających w tajniki I wojny światowej, a przede wszystkim przedstawiła losy żołnierzy Galicji w czasie BITWY GORLICKIEJ 1915 roku.Była ona jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego Wielkiej Wojny.
        Miasto Gorlice zostało całkowicie zniszczone. Zrujnowane zostały także wsie i przysiółki znajdujące się w strefie działań wojennych. W ciągu kilku miesięcy walk mieszkańcy stracili swój dorobek, zdrowie, a wielu życie.
        Dziś niemym świadkiem są liczne cmentarze wojenne. Jest ich ok. 100.
        Ważną rolę w życiu Gorlic odegrał ks. Bronisław Świeykowski, który mimo posługi kapłańskiej, pełnił obowiązki burmistrza miasta, a później Komisarza Rządowego. W życiu realizował ewangeliczny nakaz miłości bliźniego bez względu na narodowość i wyznanie.
        Drugim celem wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego pt.”ALCYBIADES” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
Oprócz zdobytej wiedzy, wielu wrażeń teatralnych uczestnicy mogli posilić się w pizzerii „Chili” i usatysfakcjonowani wrócić do swoich domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *