U progu Wielkanocy

    W dniach 25., 26. i 27 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej wraz z wychowawcami brali udział w rekolekcjach wielkopostnych.

    Godziny poranne i przedpołudniowe spędzili na naukach i rozważaniach, prowadzonych przez proboszcza, księdza Józefa Pyrka,  w kościele, a po posiłku uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w szkole.

           >> JESTEŚCIE TYLE WARCI, ILE WARTE JEST WASZE SERCE<< /Jan Paweł II/

    Wielka Środa była zarówno dniem kończącym rekolekcje jak i ostatnim dniem zajęć przed przerwą świąteczną. Dla społeczności szkolnej miała szczególny charakter i nastrój, gdyż stała się okazją do snucia wspomnień, przemyśleń i podsumowań oraz do wzrostu nadziei.

    Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele oraz emerytowani pracownicy szkoły spotkali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Pani Dyrektor, Alicja Rodak, przywitała przybyłych i przedstawiła plan spotkania.

    Chwilę później głos zabrali uczniowie klasy piątej, którzy podczas refleksyjnego i wzruszającego występu przypomnieli postać wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II. Odnotowali ważne przesłania Papieża z Jego wizyt w kraju ojczystym. Zwrócili uwagę na piękno i bogactwo osobowości Ojca Świętego, wreszcie przybliżyli nastroje smutku i żałoby a jednocześnie wielkiej więzi międzyludzkiej po śmierci Jana Pawła II.

    Następnie wspominali ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku sprzed trzech lat. Ich tragiczną śmierć uczczono minutą ciszy.

    Potem do uczniów z klasy piątej dołączyły dzieci z oddziału przedszkolnego. Ich wspólny występ poświęcony był tradycjom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki pięknie ilustrowały wypowiedzi starszych koleżanek i kolegów raźno śpiewając piosenki i deklamując wiersze okolicznościowe. Jedną z pradawnych mądrości ludowych było przepowiadanie pogody na podstawie obserwacji aury w Wielkim Tygodniu:

  •  Jaka Wielka Środa, taka będzie wiosna,
  • Jaki Wielki Czwartek, takie lato,
  • Jaki Piątek, takie żniwa i wykopki,
  •  Jaka Sobota, taka będzie zima.

            Przysłowia:

  • „W Wielki Piątek- dobry siewu początek”,
  • „Jeżeli w Wielki Piątek kropi- radujcie się chłopi”,
  • „W Wielki  Piątek zrób początek, a w Sobotę kończ robotę”,
  • „W Wielki Piątek jasno – to w stodole ciasno”.

 Na koniec uczniowie złożyli obecnym serdeczne życzenia świąteczne i obdarowali wszystkich dorosłych kunsztownie ozdobionymi kartkami świątecznymi i czekoladowymi zajączkami.

     Pani Dyrektor gorąco podziękowała dzieciom za piękne wystąpienie oraz pani Teresie Skrzypek i pani Edycie Święs za przygotowanie chwytającego za serce i pouczającego programu jak również wykonanie pracochłonnej oprawy artystycznej i stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Złożyła też wszystkim życzenia na święta, dzieci obdarowała czekoladowymi jajkami, a dorosłych zaprosiła do wielkanocnego stołu pełnego smakołyków. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *