Tam warto być, zobaczyć i doświadczyć

11 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej, rodzice oraz młodsze dzieci z naszej miejscowości wzięły udział w wycieczce do ZOO w Krakowie. Podczas wycieczki do Ogrodu Zoologicznego dzieci zobaczyły i poznały różne zwierzęta, które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji. Zachwycały się wielkością słoni, wielbłądów i lwem. W ZOO dzieci czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w ZOO dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Potem dzieci obejrzały film pt. „Mambo, Lula i piraci”. Na zakończenie wycieczki wszyscy dobrze bawili się w McDonaldzie.

14 czerwca  o godzinie szóstej uczniowie klas III – VI wyruszyli na autokarową  wycieczkę do Krakowa.  Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie dzięki wystawie interaktywnej „Wokół  koła" zapoznaliśmy się z prawami fizyki działającymi w przyrodzie. Następnie oglądaliśmy  ekspozycję dotyczącą historii  motocykli oraz samochodów  XIX i  XX wieku. Mieliśmy również  możliwość poznania historii tramwaju w Krakowie. Z muzeum  spacerkiem, słuchając ciekawych opowieści, udaliśmy się z panią przewodnik  do dzielnicy żydowskiej Kazimierz. Zwiedziliśmy Starą Synagogę, Synagogę Remu, Synagogę Wysoką, Synagogę  Izaaka, Plac Nowy. Mieliśmy możliwość porównania wnętrza Synagogi w Krakowie z Synagogą w Bobowej. Wszyscy stwierdzili, że bobowska bardziej zachwyca. Z Kazimierza udaliśmy się na Wawel, gdzie czekali na nas przewodnicy, aby w niezwykle ciekawy sposób zapoznać nas z przepięknym zabytkiem. Między innymi w Skarbcu podziwialiśmy piękną królewską  biżuterię, zastawy stołowe i inne drogocenne przedmioty. W Zbrojowni zapoznaliśmy się z rodzajami broni na przestrzeni wieków. Następnie udaliśmy się na grób Pary Prezydenckiej w Katedrze Wawelskiej.

Kolejną atrakcją  był Ogród Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie. Bez względu na wiek każdy może tu stać się odkrywcą. To miejsce, gdzie zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników. W Ogrodzie przygotowanych jest około 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. Każda  ekspozycja eksperymentalna prezentuje wybrane zjawiska przyrody, można np. samemu wywoływać wir wodny i obserwować go do woli, albo samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i swoim ciałem tworzyć niezwykłe obrazy oraz wykonać wiele innych eksperymentów. A przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas  zjawisk. W Ogrodzie każdy może odkryć, że jest cząstką natury i podlega jej prawom. 

Głodni ale pełni pozytywnych, niezapomnianych wrażeń udaliśmy się do McDonaldu. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do Jankowej. 

Wycieczki dofinansowano ze sprzedaży surowców wtórnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *