Taki wyjazd to dobra zabawa i nauka

Uczniowie klas 7  i 8 Szkoły Podstawowej w Jankowej wybrali się na wycieczkę do Tuchowa.  Najpierw uczestniczyliśmy w projekcji filmu pt.: „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który opowiadał prawdziwą historię bohatera – Zdzisława Jeziorańskiego, znanego powszechnie jako Jan Nowak-Jeziorański. To wybitna postać w dziejach Polski XX w. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję kuriera, z odwagą przedzierającego się z okupowanej Warszawy do Londynu, aby przekazać informacje Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych, generałowi broni Kazimierzowi Sosnkowskiemu m.in. o pracy i walce Polskiego Państwa Podziemnego, a także aby prosić o wytyczne na wypadek wkroczenia Armii Czerwonej. Wracał do kraju w przeddzień powstania warszawskiego z informacją, że Warszawa nie może liczyć na pomoc Wielkiej Brytanii.

Film był ciekawą lekcją historii i patriotyzmu, gdyż przybliżył uczniom tragiczne wydarzenia w historii narodu polskiego podczas II wojny światowej oraz pokazał przykład bohaterstwa, heroizmu, męstwa i walki o wolność.

W drugiej części popołudniowego wyjazdu odpowiedzieliśmy na zaproszenie Pani Agnieszki Szklanny (za które serdecznie dziękujemy) i odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące. Tam uczestniczyliśmy w niezwykłych warsztatach, dzięki którym mogliśmy zdobyć wiedzę przyrodniczą z zakresu chemii i fizyki. W pierwszej kolejności było wejście na dach budynku Liceum do kopuły astronomicznej (obrotowej i rozsuwanej), w której znajduje się teleskop połączony z nowoczesną pracownią komputerową. Taki sprzęt pozwala na obserwowanie ruchów planet i zjawisk na sklepieniu niebieskim oraz tworzenie wizualizacji.

Następnie udaliśmy się do pracowni chemicznej, gdzie odbył się pokaz eksperymentów fizyczno-chemicznych. Uczniowie mogli nie tylko obserwować przebieg doświadczeń, ale również brali w nich czynny udział. Proste doświadczenia, eksperymenty to wspaniała zabawa, a zarazem pierwsze kroki w świecie doświadczeń naukowych.

Taki wyjazd to idealny przykład na to, jak można dobrze bawić się i zarazem uczyć.