Taki dzień zdarza się tylko raz na 100 lat! – Jankowa świętowała z Niepodległą

Dzień 10 listopada był dla naszej społeczności dniem zjednoczenia i radości, a jednocześnie zadumy i wzruszenia. Zaprosiliśmy mieszkańców Jankowej do udziału we wspólnym przeżywaniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz czterdziestej rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez proboszcza Parafii p.w. NSPJ w Jankowej,  księdza Piotra Poślińskiego. Ksiądz proboszcz wygłosił naukę o obowiązkach, jakie dziś każdy winien wypełniać wobec Ojczyzny. Zwrócił też uwagę na potrzebę budowania porozumienia i jednoczenia się w zgodnym działaniu dla dobra społecznego.

Po mszy świętej jej uczestnicy udali się do szkoły. Dyrektor szkoły pani Alicja Rodak, przywitała wszystkich przybyłych gości, zwracając uwagę na doniosłość wydarzeń sprzed 100 lat. Zaprosiła do wspólnego świętowania i radowania się z bycia wolnym Polakiem.
Uczniowie klasy VII i VIII w programie „Ta, co nie zginęła” przedstawili zarys historyczny ukazujący skomplikowane drogi do wolności Polaków z trzech zaborów  oraz  niepodważalną rolę Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu tej wyczekiwanej przez Polaków Wolności. Zgromadzeni wysłuchali też pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego oraz uczennic: Sandry Piekarz i Pauliny Szury i zespołu muzycznego w składzie: Kinga Nosal, Monika Apriasz, Karol Kurzawa i Krzysztof  Wojtaczka.

Bohaterem drugiej części wieczornicy był papież św. Jan Paweł II. Montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII i chóru, szczególnie uwydatniał dwie cechy papieża z Polski. Jego umiłowanie Ojczyzny i umiłowanie Wolności. Nazwał wolność niepodważalnym dobrem, o które należy dbać i trzeba szanować, strzec i nie pozwolić go sobie odebrać. Słowa św. Jana Pawła II nabrały szczególnego znaczenia w wigilię 11 listopada 2018 roku – w setną rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę.

Goście w miłym nastroju obejrzeli dwie prezentacje multimedialne. Pierwsza zgromadziła fotosy z całorocznej aktywności uczniów związanej z obchodami „100- lat Niepodległej”. Druga prezentacja poświęcona była pielgrzymkom papieża Jana Pawła II do Polski. Oba pokazy wzbudziły duże zainteresowanie widzów. Ponadto w radosne świętowanie wspólnie śpiewaliśmy patriotyczne pieśni.

Słodkim akcentem wspólnego świętowania była papieska kremówka z kawą lub herbatką.